Najbardziej groźne pogodowo województwa w Polsce

poludnik
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 0
Lokalizacja: Tychy-Horní Slezsko/Gůrny Ślůnsk Megaregion: Karpacki; Prowincja Karpaty Zach z Podkarp. Zach i Półn
Kontakt:

Postautor: poludnik » poniedziałek, 10 lis 2008, 15:47

myślę, że warto wrzucić takie podsumowanie

Najbardziej groźne województwa w Polsce

1.małopolskie
2.podkarpackie
3.śląskie
4.warmińsko-mazurskie
5.dolnosląskie
6.świętokrzyskie
7.pomorskie
8.mazowieckie
9.lubelskie
10.podlaskie
11.wielkopolskie
12.kujawsko-pomorskie
13.opolskie
14.lubuskie
15.łódzkie
16.zachodniopomorskie

artykuł przygotował portal Twoja pogoda:
Mieszkając w danym regionie Polski przeżywamy wiele gwałtownych zjawisk pogodowych takich jak wichury, ulewy, burze czy śnieżyce. Każde z tych zjawisk powoduje spustoszenia i ma olbrzymi wpływ na nasze życie, tym większy jeśli w wyniku kataklizmów pogodowych tracimy dom, cały majątek, a nawet życie. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że są w Polsce miejsca bezpieczne i takie, gdzie mieszkając możemy się znaleźć w niebezpieczeństwie. Dlatego też na podstawie naszych wieloletnich obserwacji i zbierania danych podzieliliśmy wszystkie 16 polskich województw na te które są bezpieczne i te które są niebezpieczne, oczywiście pod względem pogodowym. Każde z województw dostało swój własny numer w skali od 1 do 16, przy czym 1 to najbardziej niebezpieczne województwo, a 16 to te najbardziej bezpieczne do życia. Nasz specjalny ranking oparliśmy na 18 głównych, najbardziej kluczowych i groźnych zjawiskach, takich jak śnieżyce, burze, trąby powietrzne, silne mrozy, upały czy susze i powodzie. Po wielu tygodniach żmudnej pracy okazało się, że spośród olbrzymiej ilości liczb wyłonił nam się pewny faworyt, czyli miejsce, które groźne dla człowieka zjawiska pogodowe najbardziej sobie upodobały. Tym miejscem jest województwo małopolskie. To tam najczęściej dochodzi do powodzi, obszarowo deszcze są najbardziej częste i silne, wraz z terenami podgórskimi pokrywa śnieżna jest największa, najczęściej pojawiają się gradobicia, zimowe znaczne spadki temperatury, letnie upały, wpływy porywistego wiatru halnego i wreszcie towarzyszące burzom trąby powietrzne. W naszym rankingu małopolskie otrzymało 809 punktów. Na drugim miejscu naszego rankingu znalazło się równie bardzo niebezpieczne miejsce, ale nieco przyjaźniejsze niż małopolskie, województwo podkarpackie. Wraz z pozycją trzecią, którą zajmuje województwo śląskie, tworzą one strefę najbardziej groźnych zjawisk meteorologicznych, głównie związanych z obecnością obszarów podgórskich i górskich, gdzie wpływ pogody jest najsilniejszy. Na czwartym miejscu znalazło się warmińsko-mazurskie, na piątym dolnośląskie, a dalej świętokrzyskie, pomorskie, w połowie rankingu na ósmej pozycji mazowieckie, i kolejno lubelskie, podlaskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, opolskie. W skład trójki najbardziej bezpiecznych województw weszły kolejno województwa lubuskie, łódzkie i na ostatniej pozycji województwo zachodniopomorskie, które pod względem zjawisk atmosferycznych jest najlepszym miejscem do zamieszkania. Najrzadziej występują tam śnieżyce, burze, gołoledzie, fale upałów i mrozów, mgły i trąby powietrzne. Jedynym minusem są częste sztormowe wiatry, ale i tak spośród całego kraju nigdzie bezpieczniejszego zakątka z pewnością nie znajdziemy. Województwo zachodniopomorskie otrzymało w rankingu tylko 627 punktów, czyli o 182 punkty mniej niż małopolskie. Nasz specjalny ranking w formie mapy publikujemy pod artykułem.

Jak oceniacie artykuł??
wg mnie to co napisano potwierdzało by się , najbardziej groźne południe, choc osobiście dziwi mnie poz 13 opolskiego

Michał_Lisiak
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Mikelis
Kontakt:

Postautor: Michał_Lisiak » niedziela, 16 lis 2008, 21:54

Wg mnie powinno byc tak:
1. Śląskie
2. Małopolskie
3. Opolskie
4. Podlaskie
5. Warmińsko-Mazurskie
6. Podkarpackie
7. Lubelskie
8. Świętokrzyskie
9. Dolnośląskie
10. Pomorskie
11 Łódzkie
12. Mazowieckie
13. Zachodniopomorskie
14. Lubuskie
15. Wielkopolskie
16. Kujawsko-Pomorskie
Uzasadnienie: na Śląsku mieliśmy ostatnio najsilniejsze burze i trąby powietrzne. Często występują tam obfite opady, zimą śniegu oraz takie zjawiska jak: smog, mgły i upały.
Opolskie: tak wysoko przede wszystkim z powodu przejścia silnej trąby (wł. tornada).
Z drugiej strony zdecydowanie najbezpieczniej jest w całej północno-zachodniej części kraju, więc w woj. 13-16.
Jednak należy brac pomiary z długiego okresu czasu, więc w powyższym artykule lepiej sprawa wygląda.
Ostatnio zmieniony niedziela, 16 lis 2008, 22:22 przez Michał_Lisiak, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Awatar użytkownika
Michał_Żarnowski
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Żar
Numer GG: 2018032
Lokalizacja: Dąbrowa koło Śremu(Wielkopolska)/ Środa Wielkopolska
Kontakt:

Postautor: Michał_Żarnowski » niedziela, 16 lis 2008, 22:02

Mikelis nie zgodze się z Tobą jeśli chodzi o województwa 13-16.W tym roku wystąpiła susza ,która była jedną z najgorszych od kilku jak nie kilkudziesieńciu lat.W tych województwach występuja też dość gęste mgły.Jeśli chodzi o gwałtowne burze to w tym roku było ich dość mało w tych województwach.No i jeszcze upały też są tam czasami dokuczliwe.Wichury też są tam dość groźne np. pokazał nam to orkan Kyryl.A zresztą się zgodze ;)

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » niedziela, 16 lis 2008, 22:18

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee

Michał_Lisiak
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Mikelis
Kontakt:

Postautor: Michał_Lisiak » niedziela, 16 lis 2008, 22:20

Odnośnie postu Michała:
Faktycznie była u nas silna susza.
Moja lista dotyczy bardziej zjawisk konwekcyjnych niż ogólnych, ale masz rację, że w woj. 13-16 nie jest, zwłaszcza jesienią i zimą, zbyt bezpiecznie.
Reasumując - nie ma w Polsce województwa, które nie doświadczyłoby, nazwę to tak: pogody ekstremalnej.
P.S. Do Grzegorza: już wykasowałem tamto niefortunne zdanie nt. Małopolski :oops:
Pozdrawiam, Michał.
Adres email: mikelis5@wp.pl; michal.lisiak@op.pl

Awatar użytkownika
Daniel_Piekarski
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Daniel_Piekarski » niedziela, 16 lis 2008, 22:43

Według mnie:

1.śląskie
2.opolskie
3.warmińsko-mazurskie
4.małopolskie
5.podlaskie
6.dolnośląskie
7.pomorskie
8.podkarpackie
9.zachodniopomorskie
10.wielkopolskie
11.łódzkie
12.świętokrzyskie
13.mazowieckie
14.lubuskie
15.lubelskie
16.kujawsko-pomorskie

Na 1 miejscu śląskie,ponieważ w tym regionie rysuje się przyszła aleja tornad,podobnie jak w opolskim.3 miejsce dla województwa warmińsko-mazurskiego.Zimą występują tu siarczyste mrozy a latem burze potrafią być także niszcycielskie.Małopolskie i dolnośląskie(odpowiednio 4 i 6 miejsce) to regiony zagrożone powodzią.W tych regionach latem występują także upały a zimą przechodzą śnieżyce.5 miejsce dla podlaskie głównie za sprawą srogich zim,ale latem także fale upałów i susza.7 i 9 miejsce dla pomorskie i zachodniopomorskiego,głównie za sprawą silnych wichur które często przechodzą nad tymi regionami.Ostatnie 3 województwa(lubuskie,lubelskie i kujawsko-pomorskie)to moim zdaniem najspokojniesze regiony.
Obrazek
kom:721618069
gg:15920600

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Artur_Surowiecki » niedziela, 16 lis 2008, 22:44

Teraz każdy będzie robił podsumowania, w których będzie podawać wg. swojego zdania województwa w kolejności od najbardziej zagrożonego do najmniej zagrożonego niebezpieczną pogodą. Nie wiem czy warto tak się bawić, bo takie przemyślenia nie mają żadnej podstawy do tego, żeby statystykę "w którym województwie pogoda jest najgroźniejsza" uznać za wiarygodną i niesubiektywną (ktoś by mógł powiedzieć "statystyka jest wyssana z palca"). Ja bym proponował zrobić coś takiego - wyznaczyć dla niebezpiecznych zjawisk pogodowych skalę punktową, np. większa powódź - 10pkt (za każde 3 dni trwania powodzi), mniejsze powodzie po burzach, podtopienia - 4pkt, trąba powietrzna - 5pkt, duży grad - 2pkt (2-4cm), większej średnicy - 3pkt, oberwanie chmury - 2pkt, wichura (porywy wiatru powyżej 25m/s) - 2pkt, za każdy dzień silnego mrozu - 1pkt, za każdy dzień upału - 1pkt, za tydzień z suszą - 3pkt, za każdy dzień intensywnych opadów śniegu - 2pkt. Następnie należałoby zsumować punkty za wszystkie zjawiska dla każdego województwa np. z ostatnich 10 lat, przemnożyć tą sumę przez powierzchnię największego województwa podzieloną przez powierzchnię badanego województwa i dopiero po uzyskaniu wyników można by było powiedzieć, które województwo jest najbardziej narażone na groźną pogodę, a które jest najmniej narażone na te zjawiska (oczywiście pod statystyką należało by dopisać, że statystyka powstała na podstawie informacji o groźnych zjawiskach pogodowych na terenie Polski z lat 1998 - 2008, warto też by było pokazać skalę punktową zjawisk, z której korzystano przy robieniu statystyki oraz wzór, który służył do policzenia, w którym województwie pogoda jest najgroźniejsza.
Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur

Awatar użytkownika
Paweł_Cholewa
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: Pablo
Numer GG: 8739674
Kontakt:

Postautor: Paweł_Cholewa » niedziela, 16 lis 2008, 22:46

Co do województwa małopolskiego zdziwiłem się, że niektórzy umieścili to województwo w pierwszej trójce :shock: :? :!: . Mieszkam w Krakowie i powiem tak, że jedyne groźne burze tego roku wystąpiły 23 czerwca, oraz 15 sierpnia. Ogólnie co do województwa małopolskiego, to najgroźniejsze zjawiska jakie wystąpiły, to tylko te, które wymienił wyżej w poście Grzesiek. Jeszcze co do 15 sierpnia, nawałnica przeszła przez zachodnią część województwa i zahaczyła o Kraków, ale już 50 km na wschód od Krakowa nic strasznego nie było, żadnej burzy. Małopolska narażona jest najbardziej na powodzie i na wiatr halny, ale burze w tym sezonie były do kitu w porównaniu z wcześniejszymi sezonami. Z przykrością patrzyłem jak w tym roku, większość burz omija mój region i moje miasto. :( Więc umieszczenie tego województwa w pierwszej trójce, biorąc pod uwagę rok 2008 jest moim zdaniem błędne :!:
Pozdrawiam - StormHunter
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com

Pawlo123
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Maniak XD
Numer GG: 44528484
Kontakt:

Re: Najbardziej groźne pogodowo województwa w Polsce

Postautor: Pawlo123 » niedziela, 26 sie 2012, 06:47

Pablo, tak wynika ze zjawisk, które się tam pojawiały :mrgreen: .

Ja podobną analizę o jakiej mówił pan Artur robiłem już dość długo. Jednak porzuciłem to i analizę pozostawiłem nietkniętą xD. Zdecydowanie większa ilość silnych nawałnic przechodziła nad południową częścią kraju, jednak na północy było tego sporo, naprawdę sporo. Na południu myślę, że najbardziej groźne "pogodowo" są podkarpackie(duża ilość gradobić, regularnie co roku przechodzą superkomórki burzowe i przy tym dość często nawałnice + ulewne opady deszczu, powodzie, duże upały, często mrozy w zimie, tornad stosunkowo mało, aczkolwiek pojawiły się 2 silne trąby na przestrzeni lat).

Następne takie województwo to lubelskie, pojawiały się tam silne tornada, gradobicia i nawałnice, tutaj wyszło mi tego bardzo dużo, możliwe, że to przez charakter terenu. Następna małopolska, sporo tornad na przestrzeni lat, więcej gradobić w stosunku do innych części kraju i często silne nawałnice.

Śląsk, opolskie, dolnośląskie, aż po województwo łódzkie - tam przechadzały się silne tornada, myślę, że dużą rolę odgrywa tam specyficzne ukształtowanie terenu.

Na północy jednak też jest parę województw wartych uwagi, choćby zachodniopomorskie, warmińsko- mazurskie, również pomorskie.

Jednak należy liczyć się z tym, że w każde województwo jest tak samo zagrożone tornadem, gradobiciem czy też potężnym wiatrem. Co do powodzi to bardziej zagrożone są oczywiście tereny na południu, silnymi wiatrami w zimę(jesień, wczesna wiosna lub przedwiośnie) najbardziej są zagrożone tereny nadmorskie(północ kraju) i górskie(krańce południowe). Mimo to każde województwo miało swój flagowy incydent pogodowy i myślę, że nie ma sensu robić takich topek najbardziej zagrożonych województw, bo tak czy siak co roku niszczycielskie burze będą przechodzić prawdopodobnie w coraz to innych miejscach.

PogodaBraniewo
Kontakt:

Re: Najbardziej groźne pogodowo województwa w Polsce

Postautor: PogodaBraniewo » sobota, 31 sie 2013, 22:32

Warmińsko-Mazurskie na 4 miejscu? :shock: Przecież jest tam najspokojniej. Z własnych obserwacji - burz jest 6, 7 w ciągu ROKU, a zima jest bardzo łagodna :D.

Wróć do „Podsumowania ogólne od 2008r. (archiwum)”