"Primaaprilisowe Bouřki"

Awatar użytkownika
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 7028
Rejestracja: poniedziałek, 3 mar 2008, 21:13
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Kontakt:

"Primaaprilisowe Bouřki"

Postautor: Grzegorz_Zawiślak » piątek, 1 kwie 2011, 21:54

Dzień pierwszy kwietnia... chyba dla wszystkich kojarzy się z robieniem Prima Aprilisowych żartów, natomiast dla nas, łowców i obserwatorów burz, ze wstępem do kilku miesięcznego polowania, i obserwowania groźnych zjawisk atmosferycznych, takich jakimi są burze czy też trąby powietrzne. Tegorocznego sezonu burzowego chyba nie mogliśmy lepiej zacząć... - w niestabilnej i ze wzmożonym przepływem poziomym mas powietrza troposferze rozwijały się komórki burzowe, dające - jak na początek kwietnia - sporą ilość wyładowań atmosferycznych oraz silne, przelotne opady deszczu połączone z drobnym, o średnicy do około 0,5-1 cm gradem.

Wszystko zaczęło się wczoraj wieczorem, kiedy to z Niemiec do Polski wkroczył system szybko przesuwających się w kierunku wschodnim frontów atmosferycznych. Te, ze względu na położenie w całkiem ostrej zatoce niżowej związanej z układem niżowym, który wędrował znad Atlantyku, przez Morze Północne, Danie, znajdując się w tej chwili nad Bałtykiem, uległy mocnej intensyfikacji (w szczególności front chłodny). Rezultatem było wystąpienie umiarkowanych oraz silnych opadów deszczu, zarówno pochodzenia wielkoskalowego, jak i konwekcyjnego w wielu miejscach RP (prognoza znajduje się pod tym linkiem - http://lowcyburz.pl/forum/viewtopic.php ... 021#p65021).

W godzinach rannych strefa frontowa znajdowała się już przeważnie nad wschodnią częścią kraju, dodatkowo tuż za linią frontu, w strefie jeszcze sporego zachmurzenia, formowały się pojedyncze, dość szybko przemieszczające się komórki opadowe. Jednak to, na co wielu z nas czekało, zaczęło pojawiać się w godzinach popołudniowych, szczególnie na Górnym Śląsku oraz Ziemi Łódzkiej, gdzie powstałe komórki, obok silnych, przelotnych opadów deszczu, generowały także drobny grad oraz pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Początkowo byłem tym faktem trochę zaskoczony, tym bardziej, że wczorajsze wyliczenia modeli nie dawały zbyt korzystnych warunków na rozwój burz w tych częściach RP, jednak dzisiejsze prognozy doskonale pokazały obszar ze zwiększoną chwiejnością termodynamiczną, obejmując m.in. omawiane powyżej regiony. Następnie, około godziny 14:00 CEST na południowy - zachód od Warszawy powstała pojedyncza komórka, która charakteryzowała się dość silnym rdzeniem opadowym (ok. 48-52 dBZ). Z biegiem czasu burza ta podążała w kierunku południowo - wschodnim, dalej przynosząc wyładowania atmosferyczne. Półtorej godziny później formacja ta przechodziła nad miejscowością Żelechów (południowo - wschodnia połowa Mazowsza), a odbiciowość przekraczała aż 52 dBZ, w międzyczasie połączyła się ona z innymi komóreczkami, tworząc nieco większą, wielokomórkową strukturę konwekcyjną. Uwzględniając dzisiejsze warunki, jakie panowały w kraju (wyraźnie zwiększona energia SBCAPE do ok. 300-500, miejscami jeszcze więcej J/kg, LI ok. -2 - -3 stopni Celsjusza, EL poniżej -35 - -40 st.C [możliwość rozwoju głębokiej konwekcji], obecność silniejszych stref konwergencji wiatrów w planetarnej warstwie granicznej oraz dywergencji w środkowej troposferze, dużych gradientów pionowych temperatur spowodowanych gwałtownym spadkiem temperatury wraz z wysokością, zwiększonej dynamiki przepływu poziomego powietrza oraz niskiej wysokości położenia izotermy 0 st.C), poszczególne komórki mogły wygenerować większą liczbę wyładowań atmosferycznych, a także - obok silnych opadów deszczu - opady drobnego gradu. Te rozwinęły się również w wielu miejscach Małopolski, Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyzny oraz częściowo na Mazowszu, Podlasiu i Podkarpaciu. We wszystkich tych rejonach notowane były wyładowania, w związku z tym nasze prognozy na dzień dzisiejszy (http://lowcyburz.pl/forum/viewtopic.php ... 061#p65061) sprawdziły się całkiem nieźle. Oprócz silnej komórki znad Mazowsza, formacje burzowe o rdzeniach opadowych ponad 52 dBZ przechodziły między innymi na południowym - zachodzie i południowym - wschodzie województwa świętokrzyskiego, północ od Krakowa, zachód oraz północny - zachód od Rzeszowa, a także w rejonie Włodawy (wielokomórkowe pasmo konwekcyjne), oraz na południowy - zachód, i południe od Lublina (w tym m.in. nad miejscowością Kraśnik oraz w rejonie Biłgoraju).

Poniżej zamieszczam wyładowania doziemne zanotowane w ciągu doby:Kilka obrazów z poszczególnych godzin:Obrazy zdjęć satelitarnych:Analiza rozkładu ośrodków barycznych i frontów atmosferycznych:Dodatkowo jeszcze wyliczenia modelu GFS z wczoraj, z godziny 18Z oraz dziś, godz. 12Z:

http://www.estofex.org/modelmaps/browse ... &type=cape

http://www.estofex.org/modelmaps/browse ... &type=cape

Jak widać, dzisiejsze wyliczenia GFS wyraźnie powiększyły oraz poszerzyły obszar z podwyższoną energią chwiejności termodynamicznej. Mimo to zdecydowanie najaktywniejsze komórki, zgodnie z naszymi prognozami, przeszły nad wschodnią, południową oraz południowo - wschodnią połową RP :). Tak więc dla sporej części osób sezon burzowy wraz z 1. dniem kwietnia można uznać za otwarty. Reszta zaś musi sobie jeszcze troszkę poczekać :P.
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 kwie 2014, 11:32 przez Grzegorz_Zawiślak, łącznie zmieniany 4 razy.
Powód: Odtworzenie mapek.
Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Obrazek
Obrazek

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Wróć do „Podsumowania ogólne od 2008r. (archiwum)”