Czerwiec 2012 - Aktualności

Dział przeznaczony na treściwe informacje o bieżącej pogodzie. Aktualną sytuację opisujemy w rozbudowanych zdaniach wraz z dokładniejszą analizą meteorologiczną. Posty mało treściwe będą na bieżąco usuwane.
Forum rules
Paweł_Cholewa
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: Pablo
GG: 8739674

Czerwiec 2012 - Aktualności

Postby Paweł_Cholewa » Friday, 1 Jun 2012, 13:23

Pozdrawiam - StormHunter
Image
E-mail: pawciokrk89@gmail.com

Łukasz.J.
Sympatyk
Sympatyk
GG: 28189708

Re: Czerwiec 2012

Postby Łukasz.J. » Friday, 1 Jun 2012, 18:54

Zgodnie z zapowiedziami dziś przez nasz kraj przemieszcza, a właściwie oddala się niż z kilkoma ośrodkami imieniem "Annette". Wraz z omawianym cyklonem w dniu dzisiejszym wkroczył chłodny front atmosferyczny, a Polska aktualnie znajduje się za nim, gdzie spływa chłodne powietrze arktyczne. Szybki spadek temperatury w dolnych i średnich warstwach troposfery doprowadził do rozwoju konwekcji za linią frontową, dlatego chwil ze słońcem wciąż jest mało. Powstające Cumulonimbusy posiadają tendencję do emitowania umiarkowanych/intensywnych opadów deszczu, a nawet drobnego gradu. Cb'eki, także tworzą silniejszy wiatr, którego podmuchy dążą do średniej prędkości poziomego przepływu powietrza z poziomu 850hPa. Poza tym z chmur kłębiasto-deszczowych lokalnie były notowane, również pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Za nim jednak to wszystko nastąpiło w nocy do zachodniej Polski wkroczyła krótka fala górna niosąca ze sobą intensywne opady deszczu. Wraz z ową zatoką strefa opadów przemieszczała się na wschód. Poza tym zwiększający się poziomy gradient baryczny (10 - 12hPa) skutkował wzmaganiem się wiatru w porywach dochodzącego do 50 - 80km/h.

Oto dotychczasowy ranking najsilniejszych porywów wiatru (5 miejsc).
:arrow: 1.Słubice - 83km/h
:arrow: 2.Racibórz - 79km/h
:arrow: 3.Legnica - 65km/h
:arrow: 4.Leszno - 65km/h
:arrow: 5.Szczecin - Goleniów - 59km/h
"Good decisions don't make life easy, but they do make it easier." ~Larry Gelwix

Jakub Królik
Pseudonim: Królik
GG: 0

Postby Jakub Królik » Saturday, 9 Jun 2012, 13:56

Godz. 13:15

Na zdjęciach SAT 24 widoczne są komórki burzowe, które kierują się w stronę Warmii i Mazur. Nie są one jeszcze zbyt rozbudowane, ale po woli stają się silniejsze.

Zdjęcie:

Godz. 13:45

Nadeszły granatowe chmury cumulonimbus. Dają duży opad deszczu. Pada już przez 10 minut. Na drogach widać pojawiające się kałuże i małe rzeczki na ulicach. Na horyzoncie widać coraz więcej chmur cumulonimbus. Na razie brak jakichkolwiek wyładowań, muszę jeszcze poczekać.

Godz. 14:00

Pojawiły się pierwsze wyładowania. Nadal pada spory deszcz. Błyska się co jakiś czas, ale z każdą minutą jest ich coraz więcej. Niebo zaczyna się coraz bardziej ściemniać. Wyładowania są jedynie chmurowe i są bardzo daleko ode mnie.

Godz. 14:10

Ulice zaczynają zamieniać się w zlewiska brudnej wody, która z każdą chwilą stają się coraz większe. Wciąż pada umiarkowany deszcz. Na razie nie słychać grzmotów, ale to tylko kwestia czasu. SAT 24 pokazuje coraz więcej wyładowań. Niebo jest bardzo ciemne ( w niektórych miejscach jaśniejsze ). Słychać huk obijających się o dach kropel. Zamieszam stan satelitarny na daną chwilę:

Godz. 14:20

W danej chwili opad znacznie się waha. Raz leje jak z cebra, a raz pada drobny deszcz. Znacznie także rozjaśniło się. Prawdopodobnie wyładowania przeszły obok miasta, ale niewykluczone, że niedługo znów się pojawią, co potwierdzają aktualnie zdjęcia satelitarne . Aktualna temperatura to 17*C, a więc spadek temperatury wyniósł 5*C.

Godz. 14:35

Oficjalnie stwierdzam, że opad ustał i burza zakończyła się. Pozostałości po tej burzy to dużo wody na ulicach i chodnikach oraz ciemne chmury na niebie. Jeżeli pojawią się kolejne burze w tym dniu, na pewno opiszę je w tej relacji.

Burze - 10
Shelf Cloud - 2
Funnel Cloud - 0

Mikołaj_Lulkiewicz
Sympatyk
Sympatyk

Postby Mikołaj_Lulkiewicz » Saturday, 16 Jun 2012, 18:18

Właśnie wróciłem z łowów. Niestety komórka burzowa bardzo mocno osłabła kiedy do niej dojechałem. Na początku wyglądała dość groźnie, obserwowałem ją z samochodu na obrzeżach Grodziska, występowały jeszcze dość częste wyładowania. W oddali był widoczny prawdopodobnie wall cloud a jeszcze dalej dosłownie ściana deszczu.

Skontaktowałem wtedy się z Pawłem Cholewą i powiedział mi gdzie mam jechać ( dzięki :D ) . Posłuchałem rady i ruszyłem w stronę Kościana, burza dość szybko się przemieszczała na wschód z lekkim odbiciem na północ. Niestety zaczęło padać, później było już tylko gorzej. Dosłownie ściana deszczu "pochłonęła" chmurę stropową i już jej nie widziałem. Stanąłem na polnej drodze w miejscowości oddalonej 15 kilometrów od Grodziska. Niestety, po spojrzeniu na detekcję okazało się iż komórka burzowa osłabła pod względem wyładowań. Zadzwonił Paweł i spytał jak wygląda sytuacja - ściana deszczu, podczas rozmowy zaczął padać drobny grad (max. 0,5cm ).

Deszcz ustał i zaczęło przygrzewać słońce. Postanowiłem, że wrócę do domu. Za komórką, którą goniłem wybuchł potężny Cb-ek z pileusami na czubkach. Jak widać dzisiejsza konwekcja jest bardzo dynamiczna.

Obecnie zbliża się do mnie kolejna burza z okolic Zielonej Góry, niebo już ciemnieje i słychać ciche dudnienie. Prawdopodobnie zaraz znów wyruszę w teren, miejmy nadzieję, że ta komórka nie osłabnie.

Aktualny obraz z detekcji wyładowań:
http://www.blitzortung.org/Webpages/ind ... bpage_0=15

EDIT:

Niestety druga burza pokierowała się na północny-wschód i mocno mnie ominęła. Nie dałem rady do niej dojechać.

Damian Zbieg
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: congestus
GG: 8436566

Postby Damian Zbieg » Wednesday, 20 Jun 2012, 05:40

Niestety ten układ burzowy daje się bardzo mocno we znaki mieszkańcom mojego miasta. Burza rozpoczęła się przed godziną 4-tą i w zasadzie trwa do teraz, choć w zasadzie ten fragment już mnie opuszcza. Przez ten czas spadło u mnie ponad 45mm deszczu ( deszczomierz dawno się przelał, muszę sobie kupić większy ). Niestety doszło do najgorszego podtopienia od roku. Dla mieszkańców mojej ulicy to koszmarny poranek: pozalewane mieszkania, nieprzejezdna droga. Burza wygenerowała masę wyładowań doziemnych, wiele z nich uderzało bardzo blisko mnie. Jak patrzę na skany radarowe to wychodzę ze zdumienia. Ten training storms jeszcze potrwa, już zaczeło mocniej lać, ale kolejna burza widzę, że jest słabsza dla mnie i minie mnie od południa.

http://imageshack.us/photo/my-images/220/p1340384.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/40/p1340385.jpg/

Paweł_Cholewa
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: Pablo
GG: 8739674

Postby Paweł_Cholewa » Thursday, 21 Jun 2012, 03:56

Bardzo niebezpieczna sytuacja tej nocy panuje w naszym kraju. To co się działo w ostatnich godzinach i nadal się dzieje miejscami nad naszym krajem, idealnie pasuje na mocne burze tegorocznego sezonu (w sumie niedawno się zaczęło lato ;)). Bardzo groźne komórki występowały wczorajszego dnia w rejonach wschodniej Małopolski i na Górnym Śląsku, w późniejszym czasie także na Opolszczyźnie. Dość mocna burza przeszła m.in. przez Łódź (która to w sumie zaliczyła dwie burze, ta druga mocniejsza) i niedawno przez Warszawę. Owe wewnątrz-masówki niosły ze sobą bardo dużą liczbę wyładowań doziemnych. Burza przemieszczając się z Łodzi do Warszawy, nabierając na sile z każdą aktualizacją detektorów była to coraz potężniejsza pod względem wyładowań. Miałem możliwość aktualnego śledzenia owej komórki na kamerach, radarach i detektorach - widać było pięknego shelfa wdzierającego się nad Warszawę, z bardzo duzą liczbą wyładowań. Dostałem później telefon od Artura S. z Warszawy, który to tylko potwierdził fakt, iż owa komórka burzowa była po prostu potężna pod względem wyładowań atmosferycznych - miejscami w Warszawie na chwile brakło prądu. Owa formacja przemieściła się później dalej na wschód.

Burza nie ominęła także Wrocławia, gdzie porządnie nocą pogrzmiało i gdzie idzie obecnie kolejna strefa burz, z kierunku naszych południowych sąsiadów. Po przekroczeniu polskiej granicy burze nabrały tam na sile i zmierzają powoli w kierunku północnym, północno-wschodnim. Jest to ciągle mezoskalowy system konwekcyjny, ale trochę już o obniżonej sile, który przywędrował do nas z Austrii i Czech. Głównym zagrożeniem, prócz często bijących piorunów, są miejscami nawalne opady deszczu. Przykładowo w Jeleniej Górze w ciągu godziny spadło około 56 litrów w ciągu godziny, natomiast w ciągu półtorej godziny spadło aż 70 litrów :!: :!: Tam gdzie przechodzi owy MCS spadło co najmniej od 10 litrów na każdy metr kwadratowy i wzwyż w ciągu godziny. Tak więc jak najbardziej drugi stopień ostrzeżenia wydany w sky predict tyczył się opadów deszczu ;).

Kraków ostatnio ma znów pecha do burz, ale liczę w końcu na coś porządniejszego - może się nie przeliczę. Obecnie ciekawa burza pojawiła się w południowej i częściowo centralnej Słowacji i idzie ona powoli w kierunku północnym, północno-wschodnim. Mam nadzieje że nie zepsuje ona warunków resztkami swojego zachmurzenia, utrzymującymi się w dzień nad Małopolską. No cóż trza być pozytywnej myśli - i pozdrawiam wszystkich nie śpiących łowców :D. Jak widać u mnie nic nie ma, ale jednak obserwuje tą groźną sytuację nad naszym krajem.

Detektor wyładowań SAFIR - IMGW

Potężny wzrost na rzece Pełcznica - stacja Świebodzice (dane z IMGW), ewidentny flash flood:
Image
Pozdrawiam - StormHunter
Image
E-mail: pawciokrk89@gmail.com

Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
GG: 8744878

Postby Krzysztof_Ostrowski » Saturday, 30 Jun 2012, 14:03

W tej chwili przez Kujawy i Pomorze przechodzi klaster burzowy (z wbudowanymi superkomórkami) i kieruje się w stronę Warmii.

Układ powstał na fali frontowej przekształcającej się w niż dolny (na mapie z 9 UTC widoczny w rejonie Kaszub):

Na zdjęciach radarowych widać bardzo silne rdzenie na południe i na zachód od Gdańska. Są one prawdopodobnie związane z superkomórkami wysokoopadowymi. W rejonie ich występowania możliwe są niszczące porywy wiatru, ulewny deszcz i większy grad. Warunki występujące przed burzą sprzyjają ich podtrzymaniu - jest tam gorąco i dość wilgotno. To jednak nie koniec burz na dziś, mogą one w dalszym ciągu się pojawiać zwłaszcza w północno-zachodniej połowie kraju. Wieczorem kolejna fala na froncie może umożliwić rozwój dużego MCS-a w Niemczech. Istnieje pewna szansa, że uformuje się linia szkwału/bow echo. W nocy układ ten mógłby wejść do zachodniej Polski, a głównym ryzykiem byłyby bardzo silne porywy wiatru.
Pozdrawia Krzysiek ;)

Image
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Return to “Relacje na żywo - aktualności”