Lipiec 2012 - Aktualności

Dział przeznaczony na treściwe informacje o bieżącej pogodzie. Aktualną sytuację opisujemy w rozbudowanych zdaniach wraz z dokładniejszą analizą meteorologiczną. Posty mało treściwe będą na bieżąco usuwane.
Forum rules
Paweł_Cholewa
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: Pablo
GG: 8739674

Lipiec 2012 - Aktualności

Postby Paweł_Cholewa » Saturday, 30 Jun 2012, 23:27

Pozdrawiam - StormHunter
Image
E-mail: pawciokrk89@gmail.com

Mikołaj_Lulkiewicz
Sympatyk
Sympatyk

Re: Lipiec 2012

Postby Mikołaj_Lulkiewicz » Sunday, 1 Jul 2012, 10:13

Niestety, układ burzowy, który szedł wczoraj z południowo-wschodnich Niemiec w kierunku Polski zachodniej dość mocno zdezorganizował się przy granicy z Naszym krajem. Rozpadł się on do tego stopnia, że dziś nad ranem ( tj. godzina 7:00 ) dotarło do mnie bardzo słabe "nimbo", spadło zaledwie 1,5mm deszczu z pozostałości po tym układzie. W nocy widziałem ( około 2:15) bardzo odległe błyski na północ od mojej miejscowości, pochodziły one z komórki/komórek, które powstawały na północy Wielkopolski i następnie wraz z tymi z Zachodniopomorskiego utworzyły dość rozległą burzę wielokomórkową kierującą się w kierunku wschodnim z lekkim odbiciem na północ. Następnie o godzinie 4:30 kilkanaście kilometrów na wschód oraz na północ od Grodziska wybuchły nowe komórki burzowe, które dobudowały się do w/w układu i utworzyły w okolicach Poznania niewielką strukturę liniową (niestety nie widziałem z niej już wyładowań, zbyt duża odległość). Tak więc pomimo "dwójki" u mnie niestety nic nie było.

Warto zwrócić uwagę na to co dzieje się obecnie głownie w woj. Warmińsko-Mazurskim. To tam aktualnie znajduje się wielokomórkowa formacja burzowa. Detektory nadal pokazują tam znaczną ilość wyładowań atmosferycznych, a z obrazów radarowych wynika, iż znajduję się tam pewna struktura liniowa ( niedługo wejdzie do Olsztyna ) co może stwarzać ryzyko silnych i bardzo silnych porywów wiatru. Poniżej skan z detekcji :

U mnie w chwili obecnej jest już bezchmurne niebo. Temperatura dość szybko idzie do góry i wynosi teraz 24,5*C co przy wysokiej wilgotności, po słabych porannych opadach deszczu daje odczucie parności i duchoty. Zobaczymy co się dziś rozwinie w Polsce, szczególnie w obszarze "dwójki". ;)

Krzysztof_Ostrowski
SkyPredict
SkyPredict
GG: 8744878

Postby Krzysztof_Ostrowski » Sunday, 1 Jul 2012, 16:10

Na Mazowszu ruszyła konwekcja i utworzyły się już komórki burzowe:

Tworzą się one w strefie zbieżności wiatrów, na co wskazuje ich ułożenie. Warunki ich rozwoju są bardzo sprzyjające:

Sondaż z Legionowa wskazuje typowe warunki związane z masą PZm. Gorące (temperatura ponad 30°C) i bezwzględnie wilgotne warunki (punkt rosy bliski 20°C) w połączeniu z bardzo dużym pionowym gradientem temperatury (blisko 8°C/km w warstwie 2-4 km nad ziemią) oznaczają dużą chwiejność termodynamiczną (CAPE ponad 2000 J/kg). To w połączeniu z niedosytami wilgoci w środkowej troposferze stwarza duże ryzyko niszczących wiatrów szkwałowych (downburst). Wskazują na to parametry termodynamiczne: DCAPE (1040 J/kg), Delta theta-e (28°C), Wind Index (35 m/s).

Na radiosondażu występują też dość znaczne wartości pionowych uskoków wiatru (DLS 20 m/s, SRH3 100 m2/s2). Zwiększa to dodatkowo ryzyko uformowania się superkomórki, która może przynieść opady dużego gradu - na to, oprócz chwiejności i uskoków wiatru, wskazuje wysoka zawartość pary wodnej w warstwie granicznej (średni stosunek zmieszania 13 g/kg w dolnych 500 m) i wspomniane bardzo duże pionowe gradienty temperatur.
Pozdrawia Krzysiek ;)

Image
gg: 8744878
e-mail: krzysio.ostrowski@gmail.com

Wojtek_Pilorz
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
GG: 0

Postby Wojtek_Pilorz » Saturday, 7 Jul 2012, 23:43

Właśnie wróciłem z kilkugodzinnego wypadu w okolice powiatu tarnogórskiego. Zaczęło się jak zwykle dość niepozornie - od kilku piętrzących się cumulusów na południowym horyzoncie:

Pomimo uczucia parności przy temperaturze 32 stopni, punkt rosy wynosił tylko 15 - 16 stopni, co przy prognozowanych 20 stopniach nie wróżyło najlepiej; dla takich wartości prognozowana CAPE rzędu 2kJ/kg na pewno była mocno zawyżona. Niemniej jednak pomimo tego chmury rozwijały się nadal a ja zdecydowałem się na wyjazd na miejscówkę do Góry Siewierskiej. Po drodze widoczny był ciągły rozwój chmury burzowej z poprzednich zdjęć:

Dalej dało się jeszcze zaobserwować kilka wyładowań a po dojeździe na miejsce burza zanikła. W drodze powrotnej okazało się jednak, że w rejonie Gliwic tworzy się nowa komórka burzowa, do której zdecydowaliśmy się pojechać.

Jadąc autostradą w rejonie Bytomia lunął ulewny deszcz i dmuchnął chwilowo silniejszy wiatr. Moja stacja zarejestrowała 3mm opadu. Dalej, jadąc już do Tarnowskich Gór na drodze leżało trochę liści i drobnych gałęzi. Było sporo dużych kałuż, jednak sytuacja była o wiele lepsza niż w czasie ostatnich moich łowów. W samych Tarnowskich Górach burza dała kilka bliskich wyładowań i szybko przemieściła się dalej na północny - wschód

Obecnie burza ta jest nadal aktywna i znajduje się w rejonie Radomska. Tymczasem nad pozostałym obszarem naszego kraju także pojawiają się burze; m.in. w rejonie Torunia i na linii Włocławek - Łowicz. Także w woj. Śląskim - w miastach Zagłębia tworzą się słabe komórki burzowe, z których rozbłyski są ode mnie widoczne. Po raz kolejny modele dobrze poradziły sobie z wyprognozowaniem konwergencji, która zainicjowała burze dokładnie w miejscu jej pojawienia się.

widelec

Postby widelec » Wednesday, 11 Jul 2012, 18:07

Zgodnie z prognozami, dzisiejszy dzień przynosi rozwój licznych komórek burzowych na terenie RP. Na obecną chwilę (godz. 17:30) najwięcej wyładowań rejestruje się na Warmii i Mazurach, w Małopolsce, Świętokrzyskim oraz w zachodniej części woj. Kujawsko-Pomorskiego. Komórki przemieszczają się w kierunku płn-wsch i w następnych godzinach burzowo zrobi się również w Polsce wschodniej (Lubelszczyzna, Podkarpacie).
Image
Na uwagę zasługuje również znajdująca się nad Małopolską strefa intensywnych opadów deszczu. Dodatkowo, w nocy prognozowane jest wejście większego układu burzowego do Polski południowej, gdzie największe zagrożenie stanowić mają intensywne opady deszczu.

Dawid Gackowski
Sympatyk
Sympatyk

Postby Dawid Gackowski » Wednesday, 11 Jul 2012, 18:54

W całej wschodniej i południowej części kraju może być sytuacja groźna, gdyż na powstałem linii zbieżności, która rozciąga się w pasie od części Warmii i Mazur przez Podlasie, Mazowsze, Lubelszczyznę, Ziemię Świętokrzyską, Małopolskę po Podkarpacie, występują bardzo gwałtowne zjawiska pogodowe. Nad Mazowszem Lubelszczyzną, Podlasiem i w pozostałych regionach kraju występują liczne komórki burzowe z intensywnymi opadami deszczu oraz silniejszym wiatrem. W części wschodniej woj. mazowieckiego uformowała się linia szkwałowa, która w regionach nad którymi się znajdzie, przyniesie intensywne opady deszczu do 30 mm i silny wiatr nawet do 100 km. Niewykluczony opad gradu.

Aktualne Wyładowania atmosferyczne

Mapa synoptyczna z godziny 16:00 UTC

Na mapie synoptycznej zaznaczyłem położenie frontu chłodnego i linie zbieżności na południu kraju, bo występowała w tej godzinie po czym się rozpadła. Oraz aktualne położenie linii zbieżności nad wschodnią częścią kraju.

m@rcin96
Sympatyk
Sympatyk
Location: Wieluń i okolice (Łódzkie SW) / Dymek (20km na NE od Wielunia)

Postby m@rcin96 » Wednesday, 11 Jul 2012, 18:59

Jest szansa na burzę dla SW ziemi Łódzkiej. Znad Dolnego Śląska zmierza do mnie komórka burzowa. Wygląda wspaniale w promieniach słońca, ale nie wiem czy czasem się nie rozpadnie :?: Od S strony burzy mnóstwo cumulusów congestusów i 1 Cb calvus. W kowadle pojawiły się mammutusy. Temperatura po przejściu deszczowego frontu chłodnego spadła do 22 stopni, ale jest przyjemnie. Poniżej zdjęcie.

Edit: Cb-ek rozpada się, ale od jego S strony nadal piętrzą się cumulusy, więc coś z tego może będzie.
Edit: Ciekawe, nad Wrocławiem znajduje się Cb-ek, którego obserwuje. Przypomina on grzybka. Nieźle musi tam lać, może padać grad :!: .

To będzie na 90% ostatnia komórka burzowa w mojej okolicy, ponieważ napłynęła chłodna masa PPm i konwekcja słabnie i zanika po zachodzie słońca.
Edit: Mamy tu do czynienia z SC right mover.
Burze są po to, aby je łapać :D
SEZON 2015
Burze: 24 (w tym zaobserwowane: 4/31.03, 7.05, 20/21.06, 8/8/4x18.07, 2x15/16.08):
b. słabe: 4.01, 27.04, 22.06, 18/25.07
słabe: 1/1.04, 12/12.06, 8/19/2x25.07
umiarkowane: 12.06
silne: 13.06
b. silne: 25.07

Dawid Gackowski
Sympatyk
Sympatyk

Postby Dawid Gackowski » Thursday, 12 Jul 2012, 22:10

Nasz kraj pozostaje w zasięgu płytkiej zatoki niżowej z centrum nad południową Szwecją między dwoma frontami atmosferycznymi. Za sprawą frontów, między którymi znajduje się Polska oraz zatoka niżowa, nad krajem zaczęły formować się komórki burzowe, które przynosiły obfite opady deszczu oraz miejscami występowały opady gradu i silniejsze porywy wiatru. Stacje synoptyczne największe opady zanotowały na zachodzie kraju - w Szczecinie oraz Koszalinie. W Szczecinie w ciągu godziny opadu spadło 15 mm, a w Koszalinie 13 mm. Burze i opady deszczu nadal występują w całej Polsce. Taka pogoda może utrzymać się aż do wtorku. Jednak będą pojawiały się momenty ze słońcem.

Mapa z sumą opadów deszczu nad Polską godz. 18:00 UTC:

Zdjęcie Satelitarne:

Od wczorajszego popołudnia także w kraju spadła temperatura. Jeszcze tydzień temu na południu kraju termometry wskazywały temperaturę od 29°C do 34°C. Za sprawą chłodnego frontu, który wczoraj w godzinach popołudniowych przeszedł nad Polską, w kraju pojawiły się burze, które ciągną za sobą chłodną polarnomorską masę powietrza. W kraju termometry wskazują w dzień przeważnie temperaturę maksymalną do 24°C. a w godzinach wieczornych temperatura spada do 13°C. Takie warunki utrzymają się do końca tygodnia.

Mapa temperatury Powietrza Godz 18:00 UTC

Jakub Królik
Pseudonim: Królik

Postby Jakub Królik » Thursday, 19 Jul 2012, 13:00

No no no, z każdą chwilą w naszym kraju rośnie niebezpieczeństwo ze strony gwałtownych burz. Najgroźniej jak na razie jest na zachodzie naszego kraju. Tam występuje póki co największa ilość wyładowań atmosferycznych. Z każdą chwilą owe komórki przybierają na sile. Jest bardzo możliwe, że te właśnie komórki dotrą do mojego województwa ( na to wskazuje kierunek ich przemieszczania się ). Jakieś tam komórki tworzą się na zachodzie mojego województwa, ale są to słabe komórki.

Pozwoliłem sobie zaznaczyć na zdjęciu satelitarnym komórki burzowe oraz kierunek ich przemieszczania się:

Edit 13:44:

Ojj. Bardzo groźnie. Ostrzeżenia wskazują na to, że mogą pojawiać się trąby powietrzne... A ponad pół Polski jest zagrożona burzami ! Aktualnie Najgroźniejsze burze występują w centrum kraju. Jak na razie u mnie cicho, ale to wkrótce raczej się zmieni ( mam taką nadzieję :D Chciałbym coś sfotografować ).

Burze - 10
Shelf Cloud - 2
Funnel Cloud - 0

Dawid Gackowski
Sympatyk
Sympatyk

Postby Dawid Gackowski » Thursday, 19 Jul 2012, 14:42

Aktualnie najwięcej wyładowań występuje nad częścią zachodnią, północno-zachodnią oraz centralną Polską. Według radarów oraz zdjęć satelitarnych układy burzowe przemieszczają się północny-wschód, rozrastają się oraz przybierają na sile.

Zdjęcie satelitarne

Obraz z detektora wyładowań:

U mnie w Łubianie zaczął padać deszcz jak na razie o natężeniu słabym. Temperatura wynosi 21 st.C, wilgotność 40%, ciśnienie 1012 hPa, wiatr słaby. Czekam na większy rozwój sytuacji. ;)

wyladowanie_atmosferyczne
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Artil0
GG: 37291935

Postby wyladowanie_atmosferyczne » Saturday, 28 Jul 2012, 23:22

EDIT: Kilkanaście km od mojej miejscowości na N powstała komórka burzowa, widziałem z 5-6 błysków, ale grzmotów brak. Blitzortung wyłapał 4 wyładowania.

Return to “Relacje na żywo - aktualności”