Grudzień 2012 - aktualności

Dział przeznaczony na treściwe informacje o bieżącej pogodzie. Aktualną sytuację opisujemy w rozbudowanych zdaniach wraz z dokładniejszą analizą meteorologiczną. Posty mało treściwe będą na bieżąco usuwane.
Forum rules
User avatar
Grzegorz_Zawiślak
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 7029
Joined: Monday, 3 Mar 2008, 21:13
Location: Zielonka k. Warszawy
Contact:

Grudzień 2012 - aktualności

Postby Grzegorz_Zawiślak » Saturday, 1 Dec 2012, 11:29

Pozdrawiam,
Grzegorz Zawiślak

Image
Image

FanPage: http://www.facebook.com/pages/Grzegorz-Zawi%C5%9Blak-Polish-Storm-Chaser/198029370337933?ref=hl
E-mail: grzegorz.zawislak@wp.pl
YouTube: http://www.youtube.com/user/GrzesPLB?feature=mhee
Skype: grzes.p.l.b

Mikołaj_Lulkiewicz
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 749
Joined: Monday, 6 Jul 2009, 18:18
Location: Grodzisk Wielkopolski
Contact:

Re: Grudzień 2012 - aktualności

Postby Mikołaj_Lulkiewicz » Sunday, 9 Dec 2012, 16:59

Intensywne opady śniegu wkraczają do Polski zachodniej.

Jak wynika z obserwacji aktualnych danych radarowych jak i zdjęć satelitarnych, strefa umiarkowanych a miejscami i silnych opadów śniegu wchodzi do Polski zachodniej, północno-zachodniej i południowo-zachodniej. Pada już między innymi w Szczecinie, Słubicach czy Gubinie. Jak widać po odbiciowości echa radarowego natężenie opadów białego puchu może być miejscami dość duże. Możliwe, że miejscami spadnie nawet do 15cm śniegu.Całe to "zamieszanie" jest spowodowane tak zwanym "nurkującym" niżem, który to przez swoją wędrówkę znad Islandii, przez Morze Północne i w końcu Niemcy będzie kształtował/kształtuje pogodę w zachodniej części Polski. Niesie on ze sobą system aktywnych frontów atmosferycznych, które przyczynią się do intensywnych i obfitych opadów śniegu począwszy już od teraz na krańcach zachodnich i północno-zachodnich RP.

Poniżej mapa poziomu 500hPa :Za sprawą zwiększonego poziomego gradientu barycznego nad Naszym krajem zacznie być odczuwalny silniejszy wiatr o prędkości w granicach 40-50km/h, choć miejscami nie można wykluczyć również pojedynczych porywów przekraczających wartość 50km/h.W związku ze zwiększoną prędkością wiatru oraz w połączeniu z padającym jak i leżącym już kilka dni sypkim (zmrożonym) śniegiem pojawią się zamiecie i zawieje śnieżne. Na drogach będą panowały złe warunki, sypiący i smagany wiatrem śnieg będzie ograniczał widoczność a asfalt zapewne zrobi się niebezpiecznie śliski tym bardziej, że biały puch będzie także zwiewany z otwartych przestrzeni prosto na szosę. Tak więc apel do kierowców, którzy muszą w tym czasie poruszać się samochodem po zaśnieżonych drogach o zachowanie szczególnej ostrożności, gdyż warunki atmosferyczne miejscami mogą być na prawdę fatalne :!:

Aktualnie w Grodzisku Wielkopolskim panuje (jeszcze...) bardzo ładna pogoda. Temperatura utrzymuje się na znośnym poziomie minus 3*C. Niebo jest w 100% pokryte Stratusem. Od około 30 minut wieje słaby wiatr - jak na razie w porywach do 15km/h, ale z biegiem czasu zacznie on coraz bardziej przybierać na sile. Jak na razie bez opadów, ale i to z biegiem czasu niebawem się zmieni i obecnej pokrywie śnieżnej w mojej miejscowości, która wynosi około 7 centymetrów znów przybędzie. ;)


Return to “Relacje na żywo - aktualności”