Marzec 2013 - Aktualności

Dział przeznaczony na treściwe informacje o bieżącej pogodzie. Aktualną sytuację opisujemy w rozbudowanych zdaniach wraz z dokładniejszą analizą meteorologiczną. Posty mało treściwe będą na bieżąco usuwane.
Forum rules
Mikołaj_Lulkiewicz
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 749
Joined: Monday, 6 Jul 2009, 18:18
Location: Grodzisk Wielkopolski
Contact:

Marzec 2013 - Aktualności

Postby Mikołaj_Lulkiewicz » Friday, 15 Mar 2013, 17:10Jak wynika z aktualnych obrazów radarowych jak i zdjęć satelitarnych, Polska została podzielona na trzy strefy różniące się od siebie pogodowo, co doskonale obrazuje poniższe zdjęcie satelitarne.Część południowo-wschodnia i częściowo wschodnia jest już dosłownie zasypana śniegiem. Tam daje o sobie znać niż genueński imieniem "Xaver" - obecnie w jego centrum panuje ciśnienie o wartości około 979-980hPa. W związku z jego obecnością w chwili obecnej głównie w woj. podkarpackim, lubelskim częściowo mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim jeszcze miejscami pada śnieg. Biały puch się utrzymuje za sprawą ujemnej temperatury na poziomie minus 4-6*C jaka tam obecnie jest notowana. Tam również w związku z bliską obecnością układu niskiego ciśnienia i zwiększonym poziomym gradientem ciśnienia atmosferycznego występują umiarkowane, chwilami silniejsze porywy wiatru do około 50-70km/h, które powodują powstawanie wysokich zasp ( nawet do 1- 1,5m) oraz zawiei i zamieci śnieżnych. W tych regionach RP ( głównie woj. podkarpackie i południowa Lubelszczyzna ) warunki poruszania się czy to na drogach, czy w miastach są bardzo ciężkie za sprawą dużej ilości białego puchu.W pasie od woj. łódzkiego, zachodniej części Mazowsza, wschodniej części woj. kujawsko-pomorskiego po Warmię i Mazury rozciągają się częściowe rozpogodzenia a miejscami wręcz czyste niebo. Tamte rejony Polski obecnie są wolne od większego zachmurzenia i opadów. Strefę rozpogodzeń doskonale widać powyższym zdjęciu satelitarnym.

W regionach Polski zachodniej za to, daje o sobie znać ( dawno przeze mnie wyczekiwana :P ) konwekcja. Występuje ona za sprawą zwiększonej energii termodynamicznej - według prognoz modelu GFS nawet do 100J/kg .W woj. zachodniopomorskim,pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim i w zachodniej części kujawsko-pomorskiego zaroiło się wręcz od Cumulusów i słabo rozbudowanych w pionie Cumulonimbusów. Chmury te przechodząc nad terenami w/w województw przynoszą chwilowe, aczkolwiek silne opady śniegu bądź krupy śnieżnej a miejscami może również z nich silniej powiać. Według danych z radaru ich odbiciowość dochodzi do 30-35dBZ. Warto dodać, że w Zachodniej Polsce temperatura jest nieco na plusie ( 1-2*C) bądź bliska zeru, w związku z tym przechodzące co jakiś czas krótkotrwałe śnieżyce są niegroźne, ponieważ płatki w kontakcie z powierzchnią gruntu momentalnie topnieją.

Nad moją miejscowością przeszły już cztery Cb-eki, trzy z nich dały silniejsze porywy wiatru i krótkotrwały, silny opad śniegu. Jeden Cb-ek dał opad drobnej krupy śnieżnej. Temperatura w Grodzisku Wielkopolskim wynosi około 1*C i powoli spada.

Ten Cumulonimbus przeszedł kilka minut temu nad moim domem.Jak widać zima nie chce odpuścić...

Return to “Relacje na żywo - aktualności”