Maj 2013 - Aktualności

Dział przeznaczony na treściwe informacje o bieżącej pogodzie. Aktualną sytuację opisujemy w rozbudowanych zdaniach wraz z dokładniejszą analizą meteorologiczną. Posty mało treściwe będą na bieżąco usuwane.
Forum rules
User avatar
Paweł_Cholewa
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posts: 1822
Joined: Monday, 14 Jul 2008, 22:16
Pseudonim: Pablo
GG: 8739674
Location: Kraków
Contact:

Maj 2013 - Aktualności

Postby Paweł_Cholewa » Wednesday, 1 May 2013, 16:14Witam wszystkich forumowiczów w dzisiejszy pierwszomajowy dzień. Po wczorajszych burzach, które szalały głównie na Lubelszczyźnie, dziś nad przeważającym obszarem kraju mamy chłodną i pochmurną pogodę. Całe te zachmurzenie związane jest z ciepłym niemal stacjonarnym frontem atmosferycznym, ulokowanym obecnie kawałek na południe od naszego kraju. Trochę inaczej ma się sytuacja w północnych regionach kraju, gdzie za sprawą klina wyżowego przeważa bezchmurne niebo, czy to małe zachmurzenie - im dalej w głąb kraju, tym zachmurzenie wzrasta. Aktualne zdjęcie satelitarne:


W Krakowie aktualnie zachmurzenie całkowite, niebo szczelnie przykrywa wszystkim znany i nielubiany stratus - plusem jest to że nie pada i padać nie powinno. Temperatura oscyluje na poziomie 13 kresek na plusie, ciśnienie powoli spada i spadać będzie, aktualnie 998hPa... a jeszcze parę dni temu mieliśmy w cieniu aż 27 stopni Celsjusza na plus.

Taka mała ciekawostka z kwietnia...według oficjalnych pomiarów temperatury z Balic, w dniu pierwszego kwietnia na stacji maksymalnie w cieniu termometr wskazał 0,9 stopni Celsjusza na plus, zaś 27 kwietnia w cieniu termometr wskazał wartość 26,7 stopni Celsjusza. Tak więc widać spory gradient temperatury, jaki pojawił się ubiegłym miesiącu - na początku jeszcze sypało śniegiem, w drugiej połowie miesiąca pojawiła się słaba burza i letnie temperatury.


W tym momencie również blisko Polskiej granicy, ale niestety po stronie słowackiej od jakiegoś czasu grzmi, detektory zanotowały kilka wyładowań, na radarze słowackim widać charakterystyczną odbiciowość dla komórki burzowej, miejscami dochodzącą do 50 dBz. Powolutku owa struktura przemieszcza się w stronę Piwnicznej Zdrój, ale szanse że przekroczy granice są niewielkie. Osobiście liczę na to, że maj przyniesie ciekawą a nie nudną pogodę ;).
Pozdrawiam - StormHunter
Image
E-mail: pawciokrk89@gmail.com

User avatar
Wojtek_Bartula
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 1558
Joined: Sunday, 28 Dec 2008, 17:46
Pseudonim: Wojtek_B
GG: 3774920
Location: Oświęcim, Małopolskie
Contact:

Re: Maj 2013 - Aktualności

Postby Wojtek_Bartula » Wednesday, 8 May 2013, 19:48

Ja już po burzy, mimo niesamowitego widoku nadciągającej chmury nie było tak źle. No może poza nawalnym opadem deszczu i później około 5 minutowym opadem małego gradu, na szczęście nie było bardzo silnych porywów wiatru. Patrzę teraz na mapy radarowe i stwierdzam, że najmocniejszy opad właśnie był na mojej dzielnicy :).

Troszkę zdjęć sprzed burzy:
(tak, mammatusy pojawiły się przed burzą ;) )

W trakcie:I po burzy:Stacja wskazuje, że spadło 10mm deszczu.


Convective Addiction ;D

User avatar
Paweł_Cholewa
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posts: 1822
Joined: Monday, 14 Jul 2008, 22:16
Pseudonim: Pablo
GG: 8739674
Location: Kraków
Contact:

Re: Maj 2013 - Aktualności

Postby Paweł_Cholewa » Friday, 24 May 2013, 18:08

Pozdrawiam - StormHunter
Image
E-mail: pawciokrk89@gmail.com


Return to “Relacje na żywo - aktualności”