Grudzień 2014 - aktualności

Dział przeznaczony na treściwe informacje o bieżącej pogodzie. Aktualną sytuację opisujemy w rozbudowanych zdaniach wraz z dokładniejszą analizą meteorologiczną. Posty mało treściwe będą na bieżąco usuwane.
Forum rules
Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator

Grudzień 2014 - aktualności

Postby Sebastian Kupczyk » Friday, 19 Dec 2014, 14:03

Ten grudzień w historii meteorologii okaże się jako bardzo ciepły. Gdyby nie parę dni ze Stratusem w Krakowie, w czasie których zamiast prognozowanych 5°C było -1 - 0°C średnia temperatura dla tego miesiąca byłaby jeszcze wyższa. Śnieg na Podhalu i nie tylko znika w oczach. Co do miejscowości podgórskich w Małopolsce, gdzie znajdują się posterunki meteorologiczne śnieg notowany jest tylko w Zakopanem oraz w Bukowinie Tatrzańskiej i jest to tylko pokrywa w płatach.
Na tych kamerkach dobrze widać jak mało pokrywy śnieżnej jest na Podhalu (nie licząc oczywiście stoków narciarskich):

http://www.zol.pl/webcam/

Tu z kolei kamerki ze stacji górskich w Tatrach: http://kamery.topr.pl/kamery.html

Najwięcej śniegu jest na Kasprowym, 8 cm... Poza Małopolską i Tatry jedynie Śnieżka przewyższa ten wynik, tam bo wiem jest 20 cm, ale to i tak mało jak na tę porę roku.

No cóż, na razie atlantyckie niże rządzą pogodą w Naszym kraju i na razie nie widać żeby to się zmieniło. Osoby lubiące śnieżne zimy może pocieszyć fakt, że pod koniec roku planowane jest ochłodzenie i śnieg, ale jak wiadomo, do tego czasu może się dużooo zmienić.

Tymczasem u mnie obecnie zachmurzenie wynosi 7/8, widzialność bardzo dobra, wiatr SSW, którego prędkość w porywach dochodzi do 50 km/h. Temperatura wynosi 12,7°C (temperatura maksymalna z dziś to póki co 13,6°C).
[b][color=#008000]Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk[/color][/b]

[b][color=#008000]Tel. kom.[/color][/b] [b]513619333[/b]
[b][color=#008000]E-mail:[/color][/b] [b]sebastian.kupczyk@gmail.com[/b]

Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator

Re: Grudzień 2014 - aktualności

Postby Sebastian Kupczyk » Sunday, 21 Dec 2014, 13:04

Warto podsumować ostatnie 36 godzin w pogodzie.

W Krakowie 20 XII po północy temperatura zaczęła dość szybko spadać z około 8,5 - 9°C do ok. 5°C. Minimalna wartość temperatury, jaką odnotowałem w nocy z 19/20 XII to 3,5°C (Balice 4,2°C). W nocy występowały słabe, przelotne opady deszczu, a wiatr zaczął nieco przybierać na sile.

20 - ty dzień grudnia przyniósł pogodę z umiarkowanym zachmurzeniem. Na moim osiedlu porywy wiatru osiągały około 60 km/h, łamiąc małe gałązki. Temperatura maksymalna wyniosła u mnie 6,9°C (Balice 6,5°C).

Po zachodzie Słońca wiatr na moim osiedlu zaczął się jeszcze bardziej nasilać, pojawiały się krótki okresy z wiatrem, którego prędkość wg mnie wynosiła około 70 -75 km/h (nadejście takich porywów było słychać z nieco dalsza jako szum, nawet w warunkach osiedlowych). Jednak najmocniej zawiało tuż przed nadejściem opadów, około godziny 20-tej. Usłyszałem wtedy nieco głośniejszy szum, po chwili większe drzewa iglaste o dużej powierzchni zaczęły się dosyć mocno kołysać. Słyszalne było również jak na balkonach w bloku pospadało nieco rzeczy (suszarki itp). Myślę, że mogło wtedy zawiać przynajmniej 80 - 85 km/h. Za chwilę po tym zdarzeniu nadeszły opady o charakterze lekko mieszanym (deszcz + drobny, prawie stopniały śnieg, którego udział procentowy w opadzie był niewielki) przy niemal 5°C. Do około 22 - 23 zdarzały się jeszcze podmuchy o prędkości do 70 km/h, po północy porywy osiągały już około 60 - 65 km/h. W ciągu tejże też nocy występowały adwekcyjne, przelotne i częste opady deszczu oraz opady o wspomnianym - jak ja to nazwałem - lekko mieszanym charakterze. Temperatura minimalna wyniosła u mnie 2,2°C (Balice 2,1°C).

Ponadto wczoraj nad naszym krajem pojawiły się burze. Początkowo na północnym zachodzie kraju, następnie na zachodzie, przynosiły one zarówno opady deszczu, deszczu ze śniegiem jak i śniegu. Pojedyncze wyładowania notowano również w Sudetach, w okolicy Bramy Morawskiej, we wschodniej Wielkopolsce czy na Podkarpaciu, gdzie wystąpiła ostatnia burza tej nocy (godz. 5-tą nad ranem, okolice Przemyśla).

Adwekcyjne opady, zwłaszcza te które wystąpiły w nocy, przyniosły na Pogórzu i w górach opady śniegu. Największa pokrywa śnieżna w Polsce teraz to 25 cm na Śnieżce. Najwięcej świeżego śniegu spadło nad Morskim Okiem w Tatrach, 22 cm. Tam też poza Śnieżką występuje najwyższa pokrywa śnieżna, 24 cm. Zaś największy przyrost pokrywy śnieżnej na stacjach niewysokogórskich nastąpił w Zawoi, tam spadło 11 cm świeżej pokrywy.

Jako ciekawostki dodam, że w Małopolsce najniżej położoną stacją, która zanotowała dziś rano pokrywę śnieżną jest Trzemeśnia koło Myślenic (320 m n.p.m.) - 2 cm świeżej pokrywy. Na Łomnicy dziś temperatura spadła do -14,3°C.

U mnie obecnie temperatura wynosi 4,0°C, występują przelotne opady deszczu, zachmurzenie duże, wiatr w porywach osiąga 40 km/h.

Poniżej podgląd jeszcze na ośnieżone Podhale i Tatry:

http://www.zol.pl/webcam/
http://kamery.topr.pl/kamery.html

Ps. Za niecałe 12 godzin astronomiczna zima. ;)
[b][color=#008000]Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk[/color][/b]

[b][color=#008000]Tel. kom.[/color][/b] [b]513619333[/b]
[b][color=#008000]E-mail:[/color][/b] [b]sebastian.kupczyk@gmail.com[/b]

Return to “Relacje na żywo - aktualności”