Page 1 of 1

Marzec 2023 r.-dyskusja ogólna

Posted: Thursday, 2 Mar 2023, 14:14
by Peter Kraków
[b][u]Temat: Początek wiosny z dużymi dobowymi wahaniami temperatur.
Data: 02.03.2023 r.
Miejsce: Polska [/u][/b]

Kolejny dzień marca pogoda jest dostatecznie dobra z powodu wpływu układu wysokiego ciśnienia, który znajduje się na północ od Wysp Brytyjskich. Podrzuca nam dużą ilość pogodnego nieba oraz szybki wzrost temperatury po bardzo zimnej nocy. Niestety niże znajdujące się zwłaszcza na N i NW Rosji podrzuca nam większą porcję wilgoci w postaci chmur warstwowych i kłębiastych. Nie można ponadto wykluczyć niewielkich opadów mżawki. Najbardziej ma być dziś pogodnie w dzielnicach południowych. Po za tym raczej z chmurami ograniczające promienie słoneczne.
Na termometrach w południe mamy od +2,+3 stopni miejscami na krańcach wschodnich, po za tym od +4 do +7 stopni do +8 stopni na zachodzie kraju.
[b][u]Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:[/u][/b]
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/ge ... 2/1130.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany zmienny.
Warunki biometeo i drogowe są dostateczne.

Re: Marzec 2023 r.-dyskusja ogólna

Posted: Sunday, 5 Mar 2023, 11:13
by Peter Kraków
[b][u]Temat: Zmienne zachmurzenie z przejściowymi opadami deszczu ze śniegiem i śniegu.
Data: 05.03.2023 r.
Miejsce: Polska[/u][/b]

Pierwszy weekend marca pogoda niestety nie należy do przyjemnych z powodu dość niskich temperatur panujących jak na tę porę roku. Dodatkowo przechodzą opady od deszczu ze śniegiem i śniegu. Wczoraj przechodził przez kraj chłodny front atmosferyczny z opadami mieszanymi przechodzące w stałe. Z powodu spadków temperatur przechodziły one w stałe. Z racji nocnych przymrozków krajobrazy się zabielały. Ponadto bliskości ośrodków barycznych czyli niżu z rejonu Rosji oraz pasa wysokiego ciśnienia rozciągającego się od Grenlandii po rejon Wysp Brytyjskich zaowocował wzrostem prędkości wiatru przekraczający w porywach ponad 40-60 kilometrów na godzinę. Dziś miejscami zwłaszcza na południu i zachodzie chmur może być więcej z lokalnymi opadami śniegu .Nieco pogodniej jest w dzielnicach wschodnich i północnych (nawet ze Słońcem).
Na termometrach w południe ma być od -4,-1 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4 stopni na zachodzie kraju.
[b][u]Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:[/u][/b]
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/ge ... 5/0830.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany oraz niezbyt mocny przeważnie zachodni.
Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne.

Re: Marzec 2023 r.-dyskusja ogólna

Posted: Tuesday, 7 Mar 2023, 20:37
by Peter Kraków
[b][u]Temat: Sporo chmur z okresowymi opadami w Polsce.
Data: 07.03.2023 r.
Miejsce: Polska [/u][/b]

We wtorek pogoda mija z podziałem na wilgotne oraz zachmurzone regiony zachodnie i północne, gdzie występują okresowe opady deszczu ze śniegiem, śniegu oraz opady krupy śnieżnej. Miejscami pada dość mocno. Nieco pogodnie jest w dzielnicach wschodnich oraz południowych. Temperatura przez pogodne niebo jest wyższa niż w mokrych regionach. Niestety z powodu wiatru temperatura odczuwalna jest duża niższa niż na termometrach zwiększające odczucie zimna. Warto należy pamiętać o ciepłych ubraniach aby się nie przeziębić !!!
Na termometrach w południe mieliśmy od +1,+2 stopni miejscami na północy kraju, po za tym od +3 do +6 stopni do +7 stopni przy granicy z Ukrainą.
[b][u]Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:[/u][/b]
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/ge ... 7/1745.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany okresami dość silny południowy i południowo-zachodni.
Warunki biometeo i drogowe są dość niekorzystne.

Re: Marzec 2023 r.-dyskusja ogólna

Posted: Friday, 10 Mar 2023, 11:25
by Peter Kraków
[b][u]Temat: Duża amplituda temperatur w kraju oraz różnorodne zjawiska na niebie.
Data: 10.03.2023 r.
Miejsce: Polska [/u][/b]

Ostatni dzień pracy pogoda jest bardzo zróżnicowana z powodu działania układu barycznego niskiego ciśnienia z nad zachodniej Europy. Niestety w wielu regionach naszego kraju należy się spodziewać sporego zachmurzenia z rodzaju warstwowego w tym kłębiastego. Najpogodniej ma być na południu i południowym-wschodzie kraju. Po za tym mają pojawiać się opady na Pomorzu, nad Morzem Bałtyckim, na północy i północnym-wschodzie należy się spodziewać opadów śniegu, deszczu ze śniegiem w tym te marznące powodujące gołoledź. Po za tym zwłaszcza na zachodzie i w centrum należy się spodziewać opadów deszczu. Po za tym ma być pogodniej, choć na południu z powodu wzrostu niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 300-500 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 10-15 m/s nie można wykluczyć konwekcji z opadami rzędu ponad 10-15 mm, wiatru w porywach przekraczającego ponad 40-60 km/h oraz gradu o średnicy 1-2 cm, wyładowań atmosferycznych.
Na termometrach w południe zobaczymy od -2,0 stopni na krańcach północno-wschodnich, po za tym od +3 do +8 stopni w pasie centralnym do +12,+16 stopni na południu naszego kraju (lokalnie może być blisko +20 stopni).
[b][u]Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:[/u][/b]
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/ge ... 0/0845.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany i niezbyt silny na południu możliwy fen zmienny.
Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne.

Re: Marzec 2023 r.-dyskusja ogólna

Posted: Sunday, 12 Mar 2023, 13:07
by Peter Kraków
[b][u]Temat: Trochę cieplej niż wczoraj ale zimno w tym miarę pogodnie.
Data: 12.03.2023 r.
Miejsce: Polska
[/u][/b]
Kolejny weekend wiosennego marca niestety nie należy do zbytnio przyjemnych. Wszystko jest spowodowane przechodzeniem zimnego frontu atmosferycznego przez nasz kraj wczoraj. O ile po jego wschodniej stronie przechodziły ulew a temperatura zbliżała do blisko +10 stopni. Natomiast im bliżej jego zachodniej połowy tym temperatura szybko spadała zwłaszcza do poziomu -1,+1 stopni oraz występowały intensywne opady śniegu. Dziś po jego przejściu się wypogodziło ale napływa zimne powietrze utrudniające wzrosty temperatur. Przynajmniej jest pogodnie. Więc samopoczucie może być przez to o nieco lepsze.
Na termometrach w południe mamy od 0,+1 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +2 do +5 stopni do +6 stopni na Śląsku.
[b][u]Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w kraju:[/u][/b]
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/ge ... 2/1015.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany okresami silniejszy przeważnie zachodni.
Warunki biometeo i drogowe są na poziomie niekorzystnym.

Re: Marzec 2023 r.-dyskusja ogólna

Posted: Tuesday, 14 Mar 2023, 20:22
by Peter Kraków
[b][u]Temat: Kolejny dzień pod znakiem zmiennej pogody- przeplatanka marcowa.
Data: 14.03.2023 r.
Miejsce: Polska [/u][/b]

14 dzień meteorologicznej wiosny jest dość zmienna czyli pogodne niebo przeplata się z chmurami. Okresowo towarzyszą i opady deszczu i mżawki w różnych częściach kraju. Przy czym najczęściej w dzielnicach zachodnich i północno-zachodnich związane z chłodnym frontem atmosferycznym, który ma wędrować na wschód kraju z deszczem oraz wiatrem w porywach przekraczający ponad 50-70 kilometrów na godzinę. W tylnej części ma nastąpić również spadek temperatury i dlatego nie można wykluczyć krupy śnieżnej oraz deszczu ze śniegiem. Na razie na zachodzie takie zjawiska występują wymienione wcześniej, po czym w nocy ma najpierw być w dzielnicach centralnych a im bliżej ranka również wschodnich. Na południu z powodu zagęszczonych izobar wystąpił fen(halny) przekraczający miejscami porywy ponad 70-90 kilometrów na godzinę.
Na termometrach w południe mieliśmy od +5,+8 stopni w Tatrach, po za tym od +10 do +15 stopni do +16,+17 stopni na południu kraju.
[b][u]Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w kraju:[/u][/b]
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/ge ... 4/1730.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany okresami silniejszy południowo-zachodni i zachodni.
Warunki biometeo i drogowe są niezbyt korzystne.

Re: Marzec 2023 r.-dyskusja ogólna

Posted: Friday, 17 Mar 2023, 22:13
by Peter Kraków
[b][u]Temat: Sporo pogodnego nieba oraz cieplej na termometrach.
Data: 17.03.2023 r.
Miejsce: Polska
[/u][/b]
Ostatni dzień pracy jest dobra pogoda z powodu działania układów barycznych wysokiego ciśnienia na wschód od naszego kraju oraz niskiego na zachód. Dlatego dzisiaj wszędzie bez wyjątku było sucho oraz bez opadów atmosferycznych. Dodatkowo południkowa cyrkulacja spowodowała stopniowy wzrost temperatury. Ponadto coraz większa operacja słoneczna zwiększała odczucie ciepła na nasze ciało. Jedynie rano zdarzały się słabe przymrozki.
Na termometrach w południe mieliśmy od +3,+5 stopni w Bieszczadach, po za tym od +6 do +10 stopni do +11,+13 stopni na zachodzie kraju.
[b][u]Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:[/u][/b]
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/ge ... 7/1930.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany okresami silniejszy przeważnie południowy.
Warunki biometeo i drogowe są dość dobre.

Re: Marzec 2023 r.-dyskusja ogólna

Posted: Sunday, 19 Mar 2023, 09:25
by Peter Kraków
[b][u]Temat: Sporo pogodnego nieba i przeważnie bez opadów.
Data: 19.03.2023 r.
Miejsce: Polska
[/u][/b]
Przedostatnia marcowa niedziela w pogodzie ma się zapisać przeważnie sucha oraz bez opadów atmosferycznych. Na niebie niewiele ma być chmur z rodzaju pierzastego oraz kłębiastego jako wyłącznie zwiastun zbliżającego się frontu atmosferycznego od strony Niemiec i Czech. Późnym po południem i wieczorem na zachodnich krańcach kraju może pojawić się chmur z okresowymi opadami deszczu. Opady mogą mieć różne natężenie, ale raczej bez ulew. Natomiast blisko granicy z Niemcami możliwy jest wzrost niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 300-550 J/kg, LI -2,0,wilgotności względnej ponad 50-70 % oraz przepływie powietrza ponad 10-14 m/s nie można wykluczyć konwekcji z wyładowaniami atmosferycznymi, ryzykiem opadów gradu 1-2 centymetrów oraz zwiększonych porywów wiatru. Ale generalnie powinno być sucho a dopiero od wieczora wejść zmiana aury. Z racji słońca ma się zwiększyć odczucie ciepła niż to co mamy mieć w cieniu na wysokości 2 metrów !!!
Na termometrach w południe zobaczymy od +8,+10 stopni w Tatrach i Bieszczadach, po za tym od +11 do +15 stopni do +16,+17 stopni na zachodzie kraju.
[b][u]Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:[/u][/b]
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/ge ... 9/0645.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany przeważnie południowy.
Warunki biometeo i drogowe mają być dobre.

Re: Marzec 2023 r.-dyskusja ogólna

Posted: Tuesday, 21 Mar 2023, 14:17
by Peter Kraków
[b][u]Temat: Trochę opadów oraz Słońca oraz na termometrach poniżej 13-stopniowej kreski.
Data: 21.03.2023 r.
Miejsce: Polska [/u][/b]

Kolejny dzień tygodnia (wtorek) upływa pod znakiem pogody zmiennej. Czyli pogodne niebo przeplata się z chmurami z rodzaju kłębiastego i warstwowego. Przejściowo zwłaszcza we wschodniej połowie kraju pojawiają się opady deszczu i mżawki o zmiennej intensywności. Niestety trochę zrobiło się dziś chłodniej w stosunku do dnia wczorajszego. Wszystko było spowodowane przechodzeniem frontu atmosferycznego z zachodu na wschód kraju. Najbardziej pogodnie jest w pasie Pomorza przez zachód naszego kraju. Przeważnie przymrozków nocnych nie notujemy z powodu chmur utrudniających spadki temperatur. Z powodu wydłużającego się dnia przyroda coraz śmielej się rozwija.
Na termometrach w południe mieliśmy od +5,+7 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +8 do +11 stopni do +12,+13 stopni w regionach południowo-wschodnich.
[b][u]Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w kraju:[/u][/b]
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/ge ... 1/1115.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany zachodni i północno-zachodni.
Warunki biometeo i drogowe są niezbyt korzystne.

Re: Marzec 2023 r.-dyskusja ogólna

Posted: Thursday, 23 Mar 2023, 21:13
by Peter Kraków
[b][u]Temat: Podział pogody na pogodniejsze regiony oraz bardziej pochmurne z okresowymi opadami.
Data: 23.03.2023 r.
Miejsce: Polska [/u][/b]

Przedostatni dzień pracy jest urozmaicona pogodowo. Na zachodzie i północy mamy sporo chmur z rodzaju warstwowego i kłębiastego z okresowymi opadami deszczu i mżawki. Lokalnie z powodu wzrostu niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 150-300 J/kg, LI poniżej -1,0, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 10-16 m/s zdarzają się wyładowania atmosferyczne, opady gradu poniżej 3 centymetrów oraz wiatr w porywach przekraczający 50-70 kilometrów na godzinę. Okresowo występują rozbudowane struktury konwekcyjne. Tymczasem nieco pogodniej jest w dzielnicach południowych i wschodnich, która zwiększa odczucie ciepła na nasze ciało.
Na termometrach mieliśmy od +7,+10 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +13 do +18 stopni do +20,+22 stopni miejscami na południu kraju.
[b][u]Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:[/u][/b]
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/ge ... 3/0200.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany okresowo nieco silniejszy.
Warunki biometeo i drogowe są dość dobre.

Re: Marzec 2023 r.-dyskusja ogólna

Posted: Saturday, 25 Mar 2023, 19:29
by Peter Kraków
[b][u]Temat: Zmienne zachmurzenie z opadami oraz przejaśnieniami.
Data: 25.03.2023 r.
Miejsce: Polska [/u][/b]

Początek nowego weekendu pogoda jest dość zmienna czyli zachmurzenie z okresowymi opadami deszczu i mżawki przeplata się z pogodniejszymi momentami. Z powodu wzrostu niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 200-400 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 12-16 m/s występują wyładowania atmosferyczne, sumy opadowe zwiększone oraz opady drobnego gradu. Na ogół struktury konwekcyjne nie są zbytnio zorganizowane. Z powodu wilgoci temperatura odczuwalna jest dużo niższa niż to co mamy na termometrach na wysokości 2 metrów. Niestety zwiększony wiatr skutecznie zwiększa odczucie zimna na nasze ciało.
Na termometrach w południe mieliśmy od +6,+9 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni na południowym-wschodzie kraju.
[b][u]Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: [/u][/b]
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/ge ... 5/1645.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany okresami silniejszy południowo-zachodni i zachodni.
Warunki biometeo i drogowe są niezbyt korzystne, choć lepsze przy rozpogodzeniach.

Re: Marzec 2023 r.-dyskusja ogólna

Posted: Monday, 27 Mar 2023, 11:25
by Peter Kraków
[b][u]Temat: Najgorsza wersja wiosna czyli mieszane opady oraz niskie temperatury.
Data: 27.03.2023 r.
Miejsce: Polska [/u][/b]

Początek nowego tygodnia pogoda niestety nie należy do udanych z powodu napływania zimniejszej masy powietrza z północnego-zachodu. Niestety takie powietrze owocuje spadkami temperatur i dlatego wszędzie ma być poniżej +10 stopni. Ponadto pojawia się większa porcja wilgoci w postaci opadów mieszanych. Czyli mamy przez cały dzień spodziewać się opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu oraz krupy śnieżnej. Pojawiające się zjawiska mają skutecznie obniżać temperaturę odczuwalną. Wybierając się do pracy czy szkół nie należy zapominać o ciepłych ubraniach. O ile na początku mogą to być jeszcze ciekłe opady to w następnych godzinach mogą zamieniać się bardziej w stałe. Warunki turystyczne oraz drogowe mają być utrudnione.
Na termometrach w południe zobaczymy od -3,-1 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +7 stopni do +8 stopni na Roztoczu.
[b][u]Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: [/u][/b]
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/ge ... 7/0845.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany oraz niezbyt silny północno-zachodni.
Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne.

Re: Marzec 2023 r.-dyskusja ogólna

Posted: Wednesday, 29 Mar 2023, 17:46
by Peter Kraków
[b][u]Temat: Sporo pogodnego nieba oraz stopniowy wzrost temperatury.
Data: 29.03.2023 r.
Miejsce: Polska
[/u][/b]
Środek tygodnia przynosi nam w kraju sporo pogodnego nieba po nieprzyjemnym wczorajszym dniu. Wtedy nie brakowało opadów mieszanych a temperatura przeważnie była na poziomie od 0 do +5 stopni. Dzisiaj z kolei w wielu regionach się wypogodziło. Przeważnie nigdzie nie notowano żadnych opadów w postaci deszczu czy śniegu. Dopiero wieczorem i w nocy niewielki deszcz możliwy jest w rejonie Morza Bałtyckiego. A tak to tylko chmury warstwowe czy kłębiaste są wyłącznie ozdobą pogodnego nieba. W nocy z powodu rozpogodzeń było mroźno.
Na termometrach w południe mieliśmy od +1,+3 stopni w Tatrach i Bieszczadach, po za tym od +5 do +9 stopni do +10,+11 stopni na zachodzie kraju.
[b][u]Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:[/u][/b]
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/ge ... 9/1445.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany zachodni i południowo-zachodni.
Warunki biometeo i drogowe są dość dobre.

Re: Marzec 2023 r.-dyskusja ogólna

Posted: Friday, 31 Mar 2023, 16:18
by Peter Kraków
[b][u]Temat: Sporo chmur z przejaśnieniami oraz okresowymi opadami deszczu.
Data: 31.03.2023 r.
Miejsce: Polska [/u][/b]

Ostatni dzień pracy pogoda mija w przysłowiową kratkę, czyli chmury z rodzaju warstwowego w tym kłębiastego przeplatają się z pogodniejszym niebem. Ponadto miejscami występują opady deszczu i mżawki o różnej intensywności. Niestety to może być jeszcze cieplejszy czas przed możliwym kolejnym ochłodzeniem. Lokalnie przy niestabilności przekraczającej ponad 150-300 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 12-15 m/s zdarzają się wyładowania atmosferyczne. Nie jest zjawisk szczególnie dużo.
Na termometrach w południe mieliśmy od +6,+8 stopni w Bieszczadach, po za tym od +10 do +15 stopni do +16,+17 stopni w regionach południowych.
[b][u]Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:[/u][/b]
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/ge ... 1/1330.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany zachodni i południowo-zachodni .
Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne.