2012 r. - Podsumowanie sezonu burzowego w Żarach

Damian Zbieg
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1165
Rejestracja: czwartek, 25 gru 2008, 14:26
Pseudonim: congestus
Numer GG: 8436566
Lokalizacja: Żary ( Lubuskie )
Kontakt:

2012 r. - Podsumowanie sezonu burzowego w Żarach

Postautor: Damian Zbieg » czwartek, 1 lis 2012, 18:02

Ogółem;

Pierwsza burza; 1 maja
Ostatnia burza; 11 września
Ilość dni z burzami; 30
Ilość zjawisk; 48
Najciekawsze wyładowanie; 07 lipca piorun uderza w transformator, co zostało nagrane.Typ burz;

multikomórki 19
zwykłe komórki 14
klaster MCS 7
linie szkwału 2
superkomórki 7


Sezon 2012 był najgwałtowniejszym sezonem jaki odnotowałem. Rekordowa była nie tylko ilość burz, ale także ich gwałtowność, ilość podtopień, najlepszy przypadek gradu od lat, a nawet częstość występowania silnych porywów. Przyczyną takiej sytuacji była cyrkulacja mas powietrza, która prowadziła do częstego blokowania się frontu polarnego i jego licznych zafalowań.

Poniżej krótkie przypomnienie najciekawszych przypadków burz:


16.06 - maraton superkomórek.

Tego dnia nad Polskę nadciągał aktywny front polarny, któremu towarzyszyły wysokie wartości parametrów kinematycznych i termodynamicznych. W wyniku czego powstające komórki burzowe szybko przekształcały się w liczne superkomórki. Koło Żar przeszły 3, ale słabe. Groźniejsza była nad Zieloną Górą, oraz na Dolnym Śląsku.


20.06 - potop.

To był najpoważniejszy incydent w tym sezonie, choć zdarzył się nad ranem. Burza MCS trwała kilka godzin i składała się z wielu ośrodków, generujących liczne wyładowania i duże ilości opadu. Doszło więc do podtopień w wielu miejscach Żar i okolic. Co najciekawsze - dobę po tym incydencie minął nas jeszcze większy MCS!

05.07 - apokaliptyczna chmura.

Tamten wieczór przypominał scenę z filmu o końcu świata. Od zachodu przed burzą nadciągnęła najczarniejsza chmura shelfowa od kilku lat związana z układem MCS. Wielu ludzi nie mogło uwierzyć w to, co się dzieje. Burza na szczęście nie była zbyt silna.

12.07 -''duży'' grad.

W polarnomorskiej masie powietrza rozwijały się liczne burze adwekcyjne. Jedna z nich, prawdopodobnie superkomórka przyniosła opad gradu o średnicy do 1 cm, który był największym gradem od kilku lat, a całe gradobicie było najlepsze od około 10 lat.


25.08 - malownicza superkomórka.

Najpiękniejsza superkomórka od dnia 21.05.2009 pojawiła się nad północnym horyzontem. Posiadała doskonale uformowane najważniejsze elementy rzeźby. Była wyjątkowo fotogeniczna, bo pojawiła się w blasku zachodzącego słońca.

Te i inne momenty na filmie podsumowującym, w którym zebrałem najdramatyczniejsze i najpiękniejsze momenty tego sezonu.


Wróć do „2012”