PODSUMOWANIE SEZONU BURZOWEGO 2013 W WOJ. DOLNOŚLĄSKIM

User avatar
Maciej Dolecki
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posts: 365
Joined: Saturday, 23 Apr 2011, 10:46
Pseudonim: FRAKCJA ZIMNA
GG: 0
Contact:

PODSUMOWANIE SEZONU BURZOWEGO 2013 W WOJ. DOLNOŚLĄSKIM

Postby Maciej Dolecki » Monday, 26 Aug 2013, 14:40

Niestety w tym roku szybciej nadeszła ta nieprzyjemna dla wszystkich łowców chwila. Czas podsumowań. Jako, że większość raportów z terenu woj.dolnośląskiego pochodziła (niestety) tyko z Wrocławia, Nowej Rudy oraz spontanicznie z Chojnowa, razem z kolegą Maksymilianem (powiało starym ustrojem) postanowiliśmy podsumować sezon 2013. Dzisiaj zamieszczamy podsumowanie kwietnia br., następne miesiące będą dodawane do końca sierpnia.

Po chłodnym początku kwietnia, zdominowanym przez wyż znad Europy Północnej i Północno-Zachodniej oraz niż znad Europy Południowej, który był okresem charakteryzującym się adwekcją zimnych mas powietrza arktycznego starego, w drugiej dekadzie miesiąca w pogodzie zaszły istotne zmiany. Nad Europą Zachodnią i Północną zaczął dominować dość rozległy układ niżowy, w obrębie którego powstawały dość liczne ośrodki wtórne. Zaczęły napływać cieplejsze, polarno-morskie masy powietrza z zachodu i południowego zachodu, cechujące się z reguły niewielką (adekwatnie do pory roku) niestabilnością, dzięki czemu pojawiły się pierwsze burze.

Sezon w woj.dolnośląskim rozpoczął się 17 kwietnia. Burze wystąpiły głownie w zachodniej, północnej i środkowej części województwa. Stolica Dolnego Śląska musiała jeszcze poczekać.

Mapa prezentująca gęstość wyładowań w kwietniu 2013 rokuźródło
http://www.lightningmaps.org/blitzortun ... ty&lang=en

Mapy prezentujące wystąpienia zjawiska burzowego w danym dniu (mapa pod każdym dziennym opisie)
http://www.lightningmaps.org/blitzortun ... _maps_form

17 kwietnia i w nocy z 17/18 kwietnia Dolny Śląsk znajdował się w ciepłym wycinku niżu, który znad Atlantyku przemieszczał się nad Szetlandy. Z południowego zachodu napływało ciepłe powietrze polarno-morskie cechujące się niewielką niestabilnością. Energia CAPE osiągała ok. 100 J/kg - 200 J/kg. Wystąpiły mało aktywne burze termiczne, przemieszczające się na południowy wschód, zgodnie z wiatrem na powierzchni izobarycznej 700 hPa.

,

22 kwietnia Dolny Śląsk początkowo znajdował się w zasięgu wyżu znad Rosji, jednak z biegiem dnia zaczęła nasuwać się zatoka niżowa z linią zbieżności. W strefie konwergencji utworzyły się słabe, termiczne burze. Komórki występowały w starej, przetransformowanej masie powietrza polarno-morskiego, która była lekko niestabilna - wskaźnik Lifted Index wahał się od 0 do 1, natomiast CAPE dochodził do 200 J/kg - 300 J/kg.W nocy z 27 kwietnia na 28 kwietnia Polska Południowo-Zachodnia znajdowała się pod wpływem rozległego, pofalowanego frontu atmosferycznego, który wieczorem rozciągał się od Kotliny Jeleniogórskiej po Lubelszczyznę. Front oddzielał ciepłe i niestabilne powietrze polarno-morskie, powstałe z transformacji powietrza zwrotnikowego, od chłodnego i wilgotnego, również polarno-morskiego powietrza o równowadze stałej. Największa niestabilność, wg prognoz numerycznych, wystąpić miała na południu województwa (CAPE do 500 J/kg, LIFT do -1). Komórki burzowe przemieszczały się zgodnie ze strumieniem na powierzchni 700 hPa, w kierunku północnym z niewielką składową wschodnią.Autorzy:
Maksymilian Antoniów
Maciej Dolecki

Return to “2013”