Sezon burzowy 2013 w Gnieźnie .

Awatar użytkownika
Cyberg1
Pseudonim: Cyberg
Numer GG: 0
Kontakt:

Sezon burzowy 2013 w Gnieźnie .

Postautor: Cyberg1 » wtorek, 27 sie 2013, 20:36

Sezon burzowy 2013 w mojej miejscowości mogę uznać za zakończony. Ten sezon był dla mnie niedosytem ale przejdźmy do szczegółów.

Liczba burz (kwiecień-sierpień) - 18
Dni z burzami - 14
Pierwsza burza - 13 kwietnia
Ostatnia burza - 9 sierpnia

Liczba słabych burz - 9
Liczba umiarkowanych burz - 7
Liczba silnych burz - 2

Gradobicia - 2

Największy zanotowany grad - 4 cm. - 30 lipca
Najsilniejszy zanotowany poryw wiatru - 100 km/h - 30 lipca

Liczba burz w miesiącach :
Kwiecień - 1 burza
Maj - 7 burz
Czerwiec - 3 burze
Lipiec - 3 burze
Sierpień - 3 burze

Sezon 2013 był niezbyt gwałtowny w mojej miejscowości. Wystąpiły tylko 2 silne burze, w których wystąpiło gradobicie . Jednak w poprzednim sezonie odnotowałem 13 burz a w tym 17. Widać progres i oby tak dalej. Najsilniejsza burza tego sezonu wystąpiła 30 lipca w nocy. Wtedy nad Polskę dotarł silny MCS z bow echo, który narodził się na południu Czech. Poniżej opisy wszystkich burz jakie wystąpiły :

13 kwiecień - Zaczynamy sezon ! :D
- Tego dnia sezon burzowy w Polsce ruszył pełną parą. Komórka burzowa, która jest zaznaczona na mapie dała u mnie krótkotrwały , intensywny opad deszczu oraz gradu ( 0.5 cm ) . Zagrzmiało niewiele bo 2 razy. Poniżej mapka, na której jest zaznaczona komórka, która przeszła nade mną .

9 maja - Kolejna burza.
- Po godzinie 15 zaczęło robić się ciemniej. Tego dnia nad Polską przechodziła ładna liniowa formacja burz co widać na poniższym obrazku . Przez wiele minut padał umiarkowanie deszcz. Sama burza nie była jakoś specjalnie intensywna ale padał też grad do 1 cm średnicy . Wyładowania atmosferyczne były raczej średnio intensywne . Poniżej dwa radary, które przedstawiają formację liniową .

20 maj - Na śniadanie ... Burza :D
- Mała burza pojawiła się z rana o godzinie 9. Usłyszałem 4 grzmoty z czego 2 dosyć mocne. Deszcz nie był zbytnio intensywny.

22 maj - Mały niedosyt . ;)
-Tego dnia Estofex wydał dla Polski ostrzeżenie 1 stopnia co widać na poniższym obrazku . Po godzinie 15 miałem okazję podziwiać całkiem ładne kowadła komórek burzowych .Burza niezbyt ciekawa. Kolejny zawód . Intensywny krótki opad deszczu, i 3 grzmoty to za mało jak na Maj :roll: . Można by powiedzieć że z dużej chmury , mały deszcz. ;)

29 maj - dwie burze pod rząd
- Tego dnia pierwszy raz w sezonie miałem kilka burz w ciągu jednego dnia. Pierwsza była niezbyt ciekawa. Krótki opad deszczu i 4 grzmoty. Bez doziemnego .

- Godzinę później , o 17.00 z południowego - zachodu nadciągała duża chmura cumulonimbus . Ta już była nieco silniejsza . Deszcz intensywny , 2 doziemne pioruny w obrębie 1 km ode mnie . Kilka grzmotów, gradu brak. Na poniższym obrazku zaznaczyłem czerwonym kolorem pierwszą burzę natomiast czarnym kolorem drugą burzę . :mrgreen:

30 maj - kolejne dwie burze pod rząd :D
- Z kolei 30 maja ponownie dwie burze w ciągu jednego dnia :D . Scenariusz podobny jak dzień wcześniej. Najpierw słaba burza, która przyniosła 4 grzmoty ( liczyłem je dokładnie :D ) . Krótkotrwały ale intensywny opad deszczu.
- Po godzinie 20 ładna komórka burzowa z shelfem mnie odwiedziła . W odwiedziny przyniosła dość silny wiatr i intensywny opad deszczu. Odnotowałem najsilniejszy poryw wiatru do 70 km/h . W tej komórce burzowej zabrakło gradu.

10 czerwca - Pierwsza nocna burza.
- Tej nocy obudził mnie silny grzmot. I to tyle jeden grzmot i nic więcej :D .Tylko mały deszcz. :)

18 czerwca - Kolejna poranna burza.
-Ta burza przyniosła krótkotrwały , intensywny opad deszczu . Usłyszałem 4 grzmoty, wiatr niezbyt silny, gradu brak. :| Na poniższej mapie zaznaczyłem tą burze. ;)

28 lipca - W końcu burza. Yeachhh ! :D
- Po miesięcznym oczekiwaniu na burzę, w końcu komórka burzowa mnie odwiedziła ;) . Deszcz dosyć silny , wiatr niezbyt , gradu brak. Szykował się niezły incydent ale niestety spotkał mnie zawód .

29 lipca - Słaby początek fantastycznej doby.
- Słyszałem dosyć słabe pomruki o godzinie 14. Sama burza mnie omineła. Do mnie dotarł tylko silny wiatr i kilka kropelek deszczu :)

30 lipca - Dzień, który zapamiętam na zawsze ;)
- Kolejna burza to nie burza tylko prawdziwy potwór ;) . Prognozy przewidywały silną formację burzową MCS z nad Czech. O godzinie 17 zaczęła się tworzyć komórka burzowa na południu Czech.

Ja patrze sobie a tu... 3 poziom ostrzeżenia dla Polski !!

Burza przybierała na sile aż w końcu zmieniła się w układ wielokomórkowy MCS co widać na poniższym obrazku. Widać bow echo. ;)

Z oczekiwaniem sprawdzałem rozwój sytuacji tego MCS-a . Tu zdjęcie satelitarne .

O godzinie 12 MCS dotarł do mnie . Najpierw silny, doziemny piorun, który uderzył w słup elektryczności i spowodował utratę prądu. Błyskało się co sekundę. Na chwilę otworzyłem drzwi i poczułem się jak w jakimś horrorze . Wiatr porywisty , od razu zakluczyłem drzwi na dwa zamki żeby mi ich nie wyrwało... .Myślałem że to tornado . Potem grad walił w okna i w dach . Zauważyłem 4 cm grad . Nawalny opad deszczu który prawie zalał mi garaż :o . To trwało z 40 minut. W końcu przestało już straszyć... To najgorsza burza jaką zanotowałem w tym roku oraz najgorsza w ciągu ostatnich 3 lat.

4 sierpnia - Przebudzenie 3 stopnia :mrgreen:
-Obudził mnie silny grzmot. Potem bardzo mocno padało i silnie wiało. To trwało chyba z 10 min także niezbyt ciekawe przeżycie chociaż przebudzenie niezłe ;) . Na dole grafika, która przedstawia tą burze.

7 sierpnia - Dlaczego znowu nad ranem .?
- Znowu nad ranem. Kolejna burza przeszła nade mną tego ranka. Przyniosła tylko silny wiatr, z 3,4 silne grzmoty i intensywny opad deszczu, nic więcej. :D Na poniższej mapce zaznaczyłem tą burzę, która była nade mną. Jednak do mnie dotarł tylko rozpad tej komórki. ;)

9 sierpnia - Pioruny nie dawały spać :twisted:
- Tej nocy o godzinie 1 obudził mnie znowu silny grzmot. Ta burza przyniosła średni opad deszczu, średni wiatr i kilka grzmotów . To tyle. :)

- To nie koniec ! :twisted: . Jeszcze jedna burza. O godzinie 4 nad ranem tego dnia umiarkowana burza przyniosła krótki intensywny opad deszczu , średnie porywy wiatru , grzmoty całkiem niezłe ;) i uwaga.... chmury mammatus :ugeek: .

To tyle. Sezon burzowy 2013 mogę uznać za zakończony chociaż został jeszcze wrzesień ale w tej chwili prognozy przewidują burze jedynie na południu i na wschodzie więc dla mnie to już chyba koniec. :lol: . A więc krótko podsumuję tak jak na początku tego posta, ten sezon niezbyt gwałtowny, oprócz dnia 30 lipca. Tak więc pozdrawiam oraz czekam z niecierpliwością na sezon 2014. :D
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 sie 2013, 22:21 przez Magdalena Izdebska, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Błędy interpunkcyjne, składniowe, logiczne, merytoryczne, ortograficzne! Pisząc dłuższego posta należy zwracać szczególną uwagę na poprawność pisowni.
30 lipca - dzień który zapamiętam na zawsze.,

Wróć do „2013”