Page 1 of 2

Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Sunday, 26 Jun 2011, 13:24
by Sebastian Kupczyk

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Sunday, 26 Jun 2011, 22:21
by Wolfer
Cześć, na wstępie chciałbym zapytać o urządzenie którym dokonywałeś pomiaru. Mam tak podobne zainteresowania, aż skusiłem się na pierwszy post tutaj na forum. :)

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Monday, 27 Jun 2011, 09:44
by Sebastian Kupczyk
No i bardzo dobrze, że się skusiłeś :). A skąd w ogóle jesteś? Bo nie podałeś swojej lokalizacji. Odpowiadając na Twoje pytanie. Pomiarów temperatury do czasu dokonywałem pyrometrem, służącym do oceny wartości temperatury powietrza. Ale zepsuł mi się i obecnie pomiarów dokonuje zwykłym przenośnym termometrem z kablem o długości 3m. Wygląda bardzo niepozornie, ale nie obchodzi mnie to, ponieważ termometr ten dokonuje bardzo dokładnie pomiar temperatury powietrza, miałem do czynienia już z wieloma przenośnymi termometrami, droższymi też i okazało się, że ten najlepiej odzwierciedla panującą temperaturę w każdych warunkach. Oto on :

Więc reguła, że nie wszystko najlepsze, co najdroższe sprawdza się tu jak najbardziej :). Z czasem planuję ponownie zakup pyrometru, jeśli tylko fundusze na to pozwolą :)

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Monday, 27 Jun 2011, 11:04
by Wolfer
Jestem z sąsiedniego Tarnowa :). Obszar moich obserwacji (badan zabrzmiałoby zbyt poważnie) to: Płaskowyż Tarnowski, Dolina Dolnego Dunajca, Dolina Białej Tarnowskiej, Niziny Nadwiślańskie, Pogórze Rożnowskie, Pogórze Ciężkowickie, Pogórze Wiśnickie, Beskid Niski, Góry Grybowskie, Beskid Wyspowy (Pasmo Łososińskie). Przyjemność łącze z krajoznawstwem, budową geologiczną co wg. mnie jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na lokalne ekstrema. Swoje spostrzeżenie głownie w sezonie wiosennym, jesiennym i zimowym regularnie zapisuje na innym forum pogodowym (celowo nie podaje nazwy, by nie zostać posądzony o krypto reklamę). Bawię się w to ponad 5lat i nadal poszukuje nowych wyznań :)

Sprzęt, który preferuje to produkty firmy Hama. Pirometr również chodził mi po głowie, lecz zakres pomiaru temperatury zewnętrznej do -20st.C - w sezonie zimowym to zdecydowanie za mało.

P.S
Jak długo musisz odczekać aby twój termometr "złapał" prawidłową temperaturę powietrza? (Problem wynika z transportu w ciepłym samochodzie i późniejszym wystawieniu go na pole, gdzie temperatura może być niższa nawet i o 45 stopni)

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Monday, 27 Jun 2011, 16:06
by Sebastian Kupczyk
To witam sąsiada :-) Ja zaś obserwacje prowadzę w samym Krakowie, na zachód od niego tj. Brama Krakowska, (a w tym Obniżenie Cholerzyńskie, Rów Skawiński), Rów Krzeszowicki. Na północnym zachodzie pomiarów zaś dokonuje w obrębie Dolinek Podkrakowskich i innych części Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, jednak najbardziej obserwacje temperaturowe lubię prowadzić na terenie pogórzy no i gór, tj. Pogórze Wielickie, Beskid Wyspowy i inne części Beskidów, Kotlina Nowotarska, Tatry. Najczęściej robię pomiary w Krakowie oraz w dosyć bliskich mu miejscach, to ze względu na odległość. Jednak jak są gdzieś indziej, ale dalej ciekawe warunki termiczne to jadę tam, aby to "zbadać" :-) Zawsze też jak jestem w górach, czy w ogóle poza Krakowem i jadę tam nie tylko po to aby robić to o czym mowa w temacie, to dokonuję przy okazji pomiarów. :-) Również łączę to wszystko z chodzeniem po górach i obcowaniem z przyrodą :-), no tak, rzeźba terenu w bardzo znaczący sposób kształtuję termikę danego miejsca dlatego w trakcie wybierania miejsca do pomiaru trzeba pod tym względem najpierw przeanalizować teren :-). Ja prowadzę własne notatki, ale w te wakacje zaczną się one ukazywać w sieci, nie tylko na forum :-)

Jeśli chodzi o stacje pogodowe ja z kolei preferuję firmę Oregon.
Odpowiadając na Twoje pytanie, czujnik mojego przenośnego termometru szybko reaguje na zmiany temperatury, ponieważ jest mały. Gdybym miał mierzyć temperaturę czujnikami bezprzewodowymi, jakie są w zestawie ze stacjami Oregon czy Hama to trwało by do o wiele dłużej, bo na pewno parędziesiąt minut, ponieważ te czujniki długo "wyłapują", aktualną temperaturę, innymi słowy mówiąc ich wnętrze długo się schładza lub ogrzewa do tej temperatury i nadają się one raczej do pomiarów ciągłych w jednym miejscu, a nie do pomiarów terenowych. Wracając do mojej odpowiedzi, w przypadku takiego termometru jaki ja mam i w przypadku większości termometrów z czujnikiem na kablu to jest kwestia maksymalnie 10min., zwykle parę minut już wystarcza aby temperatura powietrza jaką pokazuję była tą rzeczywistą. :-) A propos pirometru to nie każdy pirometr ma dolną granicę pomiaru -20st. C, są takie pirometry, które potrafią mierzyć niższe temperatury :-) A Ty czym dokonujesz pomiarów?

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Saturday, 2 Jul 2011, 21:04
by Sebastian KupczykRe: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Thursday, 15 Sep 2011, 09:01
by Sebastian Kupczyk
Zapraszam do większej ilości wypowiedzi w tym dziale, bo jak na razie to głównie ja tu coś piszę, więc od razu przepraszam za post pod postem.
Jako, że dział dotyczy pomiarów temperatury, to chciałbym napisać, że dokonałem wczoraj terenowego, gradientowego pomiaru temperatury w Beskidzie Myślenickim:

14:20 19,1°C miejscowość Krzczonów, dolina rzeki Krzczonówki (345 m.n.p.m.)
15:00 12,5°C Koskowa góra (874 m.n.p.m.) w Beskidzie Makowskim

Gradient w dolnej troposferze jak widzimy był spory, ponieważ przy deniwelacji 529m mieliśmy do czynienia z różnicą 6,6 °C. Odległość między tymi miejscami jest niewielka, temperatura w Krzczonowie przez te 40min między pomiarami myślę, że się znacznie nie zmieniła dlatego też twierdzę, że ten pomiar gradientowy jest w miarę dokładny.

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Thursday, 15 Sep 2011, 16:34
by Szymon Walczakiewicz
Jakim sprzętem dokonywałeś pomiaru? Jak jakimś "tanim" to można te wyniki niestety do kosza wyrzucić...

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Thursday, 15 Sep 2011, 16:49
by Pawlo123

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Saturday, 17 Sep 2011, 08:07
by Sebastian Kupczyk

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Saturday, 17 Sep 2011, 12:46
by Pawlo123
Tak, te tereny niedaleko Domostawy są lekko górzyste, z pewnością się wyróżniają, za to w okolicach mojego miasta raczej nie ma pagórków (co najwyżej parę takich od strony Sanu). Co do tych wyładowań to tak, było to jak pisałem, 23 lipca 2009, nie jestem pewny co do odległości, ale będzie to ponad 250 km w linii prostej, z pewnością. Widziałem potężne wyładowania na kowadle, świetnie to wyglądało :), no i z taką częstotliwością nigdy jeszcze nie widziałem (praktycznie co 1-2 sekundy). Co do temperatury, to możliwe, że tamten termometr nie mierzył dokładnie temperatury i stąd ta niedokładność. Jestem jednak pewny, że temperatura przekroczyła 33 *C, było o wiele cieplej niż w sierpniu tego roku gdy temperatura sięgała ponad 30 *C, więc 30 czy 31 bym wykluczył.

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Saturday, 17 Sep 2011, 22:08
by Szymon Walczakiewicz
Co to jest za sprzęt? Tzn ten termometr jakim dokonujesz pomiarów Sebastianie ;). A jak pirometrem mierzyłeś temperaturę powietrza? Przecież pirometr mierzy temperaturę powierzchni, a nie powietrza. No chyba, że ma się dodatkową sondę zewnętrzną.

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Sunday, 18 Sep 2011, 00:23
by Ernest

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Sunday, 18 Sep 2011, 09:16
by Szymon Walczakiewicz
Nie wtrącaj się w rozmowę to po pierwsze.
Jeśli coś Ci nie pasuje to napisz na priva do mnie to sobie porozmawiamy.
A po drugie to nie czepiam się Sebastiana tylko zadaję normalne pytania bo chciałbym się dowiedzieć jaki ma fajny sprzęt, że tak dokładnie mierzy mu on temperaturę powietrza.

P.S. A co do pomiarów to nie pisz, że mogę pomarzyć tylko o takich bo jest to bardzo zabawne no i jest oczywiście nie prawdą :lol: (niektórzy wiedzą dlaczego ;)). Ciebie pozostawiam z tą zagwozdką. A tak poza tym to czasami zastanów się co wypisujesz na forum Erneście.

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Sunday, 18 Sep 2011, 10:37
by Ernest
Ok.przesadziłem, ale nadal myślę że możesz tylko pomarzyć o takich pomiarach na co dzień, przy konkretnych sytuacjach pogodowych jakie mogą panować na terenie Małopolski, a wiesz dlaczego... ;)

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Sunday, 18 Sep 2011, 12:18
by Paweł_Cholewa

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Sunday, 18 Sep 2011, 22:54
by Szymon Walczakiewicz

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Friday, 23 Sep 2011, 23:36
by Ernest

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Wednesday, 2 Nov 2011, 14:40
by Sebastian Kupczyk
Szymonie, nie pamiętam jaki model to był model pirometru, dawno już nim dokonywałem pomiarów temperatury, zanim jeszcze wstąpiłem w nasze szeregi. No tak, tak, miał sondę dołączaną oczywiście, zapomniałem o tym wspomnieć :), odnośnie termometru to Paweł już wskazał co i jak.

Jeśli chodzi o lokalne ekstrema temperatury to dziś nad rankiem na Podhalu mieliśmy do czynienia z mocną inwersją temperatury. Otóż o godzinie 6:00 czasu lokalnego temperatura na oficjalnej stacji meteorologicznej na Gubałówce wynosiła 8,8°C, podczas gdy minimalna temperatura w Poroninie, położonym u stóp u Gubałówki, zanotowana również na oficjalnej stacji meteorologicznej wyniosła -4°C (temperatura ta notowana była właśnie w okolicach godz. 6. czasu lokalnego), Tak więc dzięki wyżowi oraz brakowi wiatru wystąpiła silna radiacja w najniżej położonych częściach Kotliny Podhalańskiej i silna inwersja termiczna (różnica niemal 13K/400m).

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Friday, 3 Feb 2012, 11:19
by Sebastian Kupczyk
Zapraszam do dzielenia się w tym temacie swoimi pomiarami temperatury oraz wartościami ekstremalnymi, jakie wystąpiły przede wszystkim dzisiejszej nocy, gdyż na wielu obszarach w Polsce była to najmroźniejsza noc od paru lat. Jak już pisałem w relacjach na żywo, temp. na mojej stacji spadła dziś do -24,9°C, na Balicach było nieco cieplej. Kraków był terenem cieplejszym dzisiejszej nocy w stosunku do otaczający go terenów. Na północ od Krakowa temperatura spadła do -29°C (Sieniczno, Olkusz), na wschód w okolicach Tarnowa było ok. -30°C, na zachód lokalnie temperatury też były bliskie -30°C, nie wspominając o południu, gdzie na Orawie w Jabłonce padł absolutny rekord tej zimy, tam temperatura spadła do -36°C na wysokości 2m!

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Friday, 3 Feb 2012, 12:21
by Pawlo123
U mnie temperatura spadła do - 26.9 *C (nad ranem), wystawiłem głowę za okno i czułem się jakby mi ktoś wbijał cieniutkie szpilki w każdy skrawek twarzy :P. Nie pamiętam tak niskiej temperatury więc piszę. Za to parę kilometrów od mojej miejscowości (nad rzeką gdzie mieszka moja babcia) było podobno ok. -30*C i wcale bym się nie zdziwił bo jest to miejsce gdzie często zalega mroźne powietrze i jest dużo zimniej niż na innych terenach.

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Friday, 3 Feb 2012, 12:24
by kiara
Jak podają dane meteorologiczne ze stacji w Radawcu (Aeroklub Lubelski), dzisiejszej nocy o godzinie 4.00 zanotowano spadek temperatury dochodzący do -24 st.C. Sama sprawdzałam u siebie a mieszkam 20km od Lublina około 5.30 miałam na termometrze również -24 st. C. Także w moich okolicach tak to wyglądało. Zobaczymy jak będzie dzisiaj bo z tego co wiem kolejna noc ma być również ekstremalna jeżeli chodzi o temperaturę.

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Friday, 3 Feb 2012, 14:07
by Piotr_Żurowski
Dziś o godzinie 7 rano termometr zatrzymał się na -28,5* C. Jednak temperatura mogła być nieco niższa, ponieważ z powodu silnego mrozu czujnik na mojej stacji przez jakieś 30 minut wcześniej nie działał. :( Dodam, że była to najniższa temperatura w Rzuchowej od 2006 roku. Również bardzo niskie temperatury występowały w całej dolinie Białej Tarnowskiej. W Jastrzębi koło Ciężkowic na stacji należącej do IMGW temperatura spadła do -30*C. W Tarnowie na stacji na godzinę 6 UTC temperatura wyniosła -26,4* C. Przyznam szczerze, że ja dziękuje bardzo za takie ekstremalne temperatury i czekam na temperaturę do -10* C, a najbardziej to czekam na wiosnę. :D

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Friday, 3 Feb 2012, 15:00
by Kapsel
Na wstępie witam wszystkich.

A teraz przechodząc tematu. W moim mieście (Blachownia) temperatury są raczej zależne od kilku czynników:

- W pobliżu jest dość spory kompleks leśny,
- Kilka zbiorników wodnych i kilka mniejszych rzek (wręcz strumyków),
- Wiele wolnej przestrzeni, toteż wiatr może sobie przyganiać to i owo.

Z pamiętliwych rekordów temperatury, hm... rok albo dwa temu (pamiętne kilka dni z olbrzymimi upałami) temperatura 33*C w cieniu w słońcu sięgała nawet do 49*C. Z rekordów zimna hmm... 28*C, aczkolwiek było to dawno temu. Zaś mogę się nieco pochwalić rekordami wiatru :). Pamiętny rok 2008, przez moją okolicę przeszło tornado, nie wiem dokładnie jaka była jego siła, ponieważ między blokami (ustawione są równolegle) prędkość wiatru drastycznie rosła, dzięki nim wiatry potrafią przyśpieszyć nawet o 30km/h, ale myślę, że 220km/h było. Rekord opadów, około 40mm na m, grubość pokrywy śnieżnej "na oko" 55/60 cm (śnieg sięgał do kolan). Największy grad jaki spadł miał może 1,5 cm średnicy.

Ogólnie rzecz biorąc, miasteczko raczej spokojne, ale jak coś idzie w jego stronę to zazwyczaj nie omija, ze względu na właśnie przyśpieszający wiatr, w dodatku budynki są poustawiane tak, że wiatr skręca we wszystkie strony. Najbardziej nurtuje mnie przypadek z 15.08.2008 oraz 19 (bądź 18/17).07.2009 czyli dosyć mocny układ burzowy z piękną, zielonkawą podstawą.


Wszelakie pomiary wykonywane są na tzw."czuja" więc mogą nieco odbiegać od realiów, nie stać mnie na sprzęt pomiarowy.
Pozdrawiam.

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Friday, 3 Feb 2012, 18:31
by kiara
A propos ekstremalnych temperatur zapytałam tatę jakie ekscesy pogodowe on pamięta z czasów swojej młodości. Opowiadał o mrozach z roku 1929, dowiedział się tego od swojego ojca czyli mojego dziadka. Nieoficjalne dane mówią, że w Tarnowie temperatury sięgały rzędu -43 stopni Celsjusza. Poszperałam troszkę w necie i znalazłam niedługi artykuł dotyczący zimy z tamtego okresu. Dziadek mówił, że gdy splunął ślina już w powietrzu zamarzała zatem na ziemię trafiała jako lodowa kulka. Wspominam o tym bo generalnie niedużo tej zimy brakuje nam do 40tki w co poniektórych miejscach...
Zostawiam linka do artykułu, warto przeczytać.
http://www.super-nowa.pl/art.php?i=16539

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Friday, 3 Feb 2012, 20:36
by Zniwiarz_okrutny
Dziś rano temperatura u mnie spadła do - 31 st. C. Był to największy mróz tegorocznej zimy, ostatnio takie temp. były w styczniu 2006. Jeszcze większe spadki na termometrach notowano u mojej babci (kilkanaście km od mojego miejsca zamieszkania), gdzie było - 35 st. C :shock:. Nie wiem na ile to są wiarygodne dane, ale biorąc pod uwagę ukształtowanie powierzchni (zagłębienie terenu, bliskość rzeki i dość sporo podmokłego terenu wokół domu), to wydaje się, że jest to możliwe. Również u kolegi w sąsiedniej miejscowości mróz był rekordowy i wyniósł -33* C.

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Saturday, 17 Mar 2012, 19:39
by Sebastian Kupczyk
W związku z tym, że dzisiejszy dzień był wyjątkowo ciepły jak na marzec pokusiłem się o napisanie posta w tym dziale, otóż maksymalna temperatura na mojej stacji wyniosła dziś aż 22,4°C. Na stacji synoptycznej w podkrakowskich Balicach również "strzeliło" 22°C. W kilku innych miastach Polski wartość temperatury maksymalnej była podobna.

O godzinie 14:30 dokonałem pomiaru temperatury na szczycie Koskowej Góry (874m n.p.m.) w Beskidzie Makowskim i temperatura wynosiła tam 16,0°C. Jak na marzec i tę wysokość to na prawdę niezły wynik. Dziwnie było chodzić w głębokim śniegu przy takiej temperaturze :D

Zapraszam do podzielenia się swoimi pomiarami z dnia dzisiejszego i nie tylko :)

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Saturday, 17 Mar 2012, 23:57
by Piotr_Żurowski
Obiecałem Sebastianie więc pisze tego posta.;) W Rzuchowej temperatura maksymalna o godzinie 14:30 wyniosła 22,1* C. Dodam iż była to najwyższa temperatura tego roku w mojej miejscowości. Tak wysoka temperatura była możliwa dzięki słabemu fenowi który wiał cały dzień w moim regionie. W tej chwili temperatura wynosi na mojej stacji 11* C. Jutro również można spodziewać się temperatur w okolicach 20* C a nawet powyżej tej wartości. Pozdrawiam.:D

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Wednesday, 25 Apr 2012, 12:55
by Sebastian Kupczyk


Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Saturday, 28 Apr 2012, 14:28
by Krzysiek_Piasecki
No i napływa gorące powietrze zwrotnikowe, czyli dziś i w najbliższych dniach mamy szanse na rekordy temperatury :D

Pierwszy rekord dla kwietnia zaliczyła już Warszawa - dotychczas było to +27,6*C, dziś Okęcie do 12UTC zanotowało +28,2*C;
ale temperatura nadal rośnie - na Białołęce w cieniu mam już niemal w ogóle niespotykane w kwietniu +31,0*C :!: Niesamowite ;) Aż strach pomyśleć, co czeka nas latem :P

W kwietniu ponad +30*C mieliśmy na stacjach:
Słubice 30.9st.C
Szczecin 30.6st.C
Resko 30.4st.C
Zielona Góra 30.4st.C
Gorzów Wlkp. 30.3st.C
Szczecinek 30.0st.C
Leszno 30.0st.C
I na pewno teraz jakieś będą pobite ;)

EDIT: Oficjalnie na Okęciu rekord pobity o 1,6*C - było +29,3*C. Nieoficjalnie - bo u mnie na północy miasta - było aż +31,4*C :shock: Jutro ciąg dalszy rekordów :D

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Saturday, 28 Apr 2012, 14:50
by burzesafajne
Dla moich okolic absolutny rekord kwietnia wynosi 26.2*C zanotowane 24 kwietnia w 2000r. Dzisiaj rekord na pewno nie padnie, ponieważ mamy bryzę. Jutro i pojutrze nie ma na co liczyć, bo widać na mapach jak będzie wyglądała sytuacja. Szkoda i życzę owocnych rekordów.

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Saturday, 28 Apr 2012, 21:33
by Tomasz_Linek
Dzisiaj na przynajmniej 4 stacjach zostało przekroczone lub osiągnięte +30 stopni - Toruń, Gorzów, Słubice i Poznań. Jednak absolutnie najwięcej było w Słubicach, +31,2 stopnia C ( ta wartosc jeszcze może się zmienić, bo jest to obserwacja godzinowa) co jest nowym rekordem dla Polski w kwietniu w całej historii pomiarów. U mnie w Gliwicach natomiast, było nieco mniej bo +28 st. C ale jutrzejszy dzień ma być jeszcze cieplejszy :) Pozdrawiam

PS. Absolutny rekord temperatury maksymalnej w całej historii pomiarów dla Katowic w kwietniu wynosi +28,1 st. C (było to przed 1981), natomiast dzisiaj w Katowicach na oficjalnej stacji było mniej więcej 27,4-28 st. C a wiec rekord jeszcze dzisiaj nie został pobity ;)

PS2 Oficjalne dane. Mapka przygotowana przez Mateusza Raca
Image

A wiec Słubice +31,6, Katowice +27,6, do czwórki miast z +30 i więcej dołączył Szczecin

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Tuesday, 1 May 2012, 00:57
by Piotr_Skowroński
Daję do analizy http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?i ... 30&hora=06
Jeżeli się to potwierdzi to będzie nowy, oficjalny rekord ciepła dla kwietnia, który został odnotowany w Tomaszowie Mazowieckim +31,7*C

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Tuesday, 1 May 2012, 09:32
by MaQ
:o Rekord u mnie? :D
Możliwe, iż to jest rekord, bo 29.04. o godzinie 15 stacja pokazała 33,6 st.C., ale trzeba brać pod uwagę, że była lekko oświetlona przez słońce. Różnica między 31,6 (obecny rekord dla Słubic) a 31,7 jest bardzo mała, więc to może być dobry temat do dyskusji...Albo mówiąc krótko - Mamy nowy rekord temperatury dla kwietnia ;)

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Tuesday, 1 May 2012, 19:47
by Tomasz_Linek

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Wednesday, 2 May 2012, 09:20
by miro
U mnie 01.05.12 było 30 stopni Celsjusza.

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Friday, 11 May 2012, 09:46
by burzesafajne
Na Pomorzu była to bardzo ciepła noc, miejscami temperatury minimalne nie spadły poniżej 20*C (oficjalnie chyba Lębork i Koszalin), u mnie tylko nieoficjalnie:
http://meteo.pg.gda.pl/morze/

Jeszcze wczoraj stuknęła pierwsza 25*C, czyli 25.7*C.

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Monday, 2 Jul 2012, 13:10
by Sebastian Kupczyk


Polana Chochołowska 29°C
Dolina Pięciu Stawów Polskich 25°C
Hala Gąsienicowa 25°C
Kasprowy Wierch 21°C

Również bardzo ciepło było w słowackich Tatrach, w Strbskim Pleso (Szczyrbskie Jezioro) na wysokości 1355m n.p.m. na oficjalnej stacji temperatura wzrosła aż do 28,2°C. Zaś w najcieplejszym miejscu Słowacji było niemal 38°C.

W kolejnych dniach nadal temperatury będą bardzo wysokie, zwłaszcza na południowym wschodzie kraju.

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Tuesday, 17 Jul 2012, 19:18
by Sebastian Kupczyk
W związku z napływem chłodnej masy powietrza oraz stosunkowo wolnym od chmur niebem w ciągu ostatniej nocy na Podhalu odnotowano znaczny spadek temperatury jak na lipiec - stacja IMGW w Poroninie zanotowała bowiem 3°C. ;)

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Posted: Monday, 6 Aug 2012, 21:18
by Sebastian Kupczyk