Teleskopy

Pomiary to najważniejsze zagadnienie we współczesnej meteorologii. Dział ten jest przeznaczony na opisywanie swoich pomiarów i badań terenowych związanych oczywiście z pogodą. W dziale dyskutujemy również o sprzęcie pomiarowym, w tym o stacjach meteorologicznych.
Piotrek1313
Zarejestrowany
Zarejestrowany
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 1 paź 2012, 15:50
Pseudonim: Peter
Numer GG: 0
Kontakt:

Teleskopy

Postautor: Piotrek1313 » poniedziałek, 4 mar 2013, 16:57

Zastanawiało Państwa jak należy wybrać urządzenie do obserwacji nieba i w jakich warunkach należy to robić szczegóły poniżej.

Miejsce obserwacji horyzontu:

- strefa miejska (dużo świateł ulicznych, zabudowania)- osobiście nie testowałem, ale podobno w mieście trochę lepiej spisują się refraktory (lunety. Do obserwacji Księżyca wystarczy luneta firmy Sky- Watcher (Synta) modele: SK 607 AZ2 lub lepszy SK705AZ2
- strefa podmiejska (mniej świateł ulicznych i zabudowań)- obiekty mgławicowe są jak najbardziej w Twoim zasięgu, możesz pokusić się o dobrą lunetę np. Celestron Omni XLT 102 albo jeśli wystarczą Ci obserwacje planet Celestron AstroMaster 90EQ-Motor Drive

Obszar bez świateł ulicznych: w tym wypadku dobry będzie reflektor (newton) to już od Ciebie zależy jakiej klasy teleskop wybierzesz... jeśli masz fundusze, kup lepszy- zawsze będzie z niego większa frajda :) zatem nie warto żałować pieniędzy, kupowanie byle czego, prędzej czy później nam się nie opłaci, a im droższy, tym lepszy - Są trzy czynniki o których należy pamiętać podczas korzystania ze sprzętu:stabilność statywu, łatwość obsługi i wielkość teleskopu.

Przykładowe teleskopy (bardzo dobre) : (tańszy) Sky- Watcher (Synta) BKP13065EQ2 (droższy): Celestron C8-NGT
Nie należy żałować pieniędzy na sprzęt , bo można dzięki nim odnalezć różne ciekawe ciała niebieskie bardzo dobre w użytku kosztują 800-1000 złotych i więcej. Bardzo gorąco je polecam.

zaciekawiony
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posty: 713
Rejestracja: środa, 3 cze 2009, 17:06
Pseudonim: zaciekawiony; Kuba Grom
Numer GG: 0
Lokalizacja: Nadkrznański gród
Kontakt:

Re: Teleskopy

Postautor: zaciekawiony » środa, 3 kwie 2013, 12:33

Trzeba jeszcze brać pod uwagę stabilność statywu - EQ1 i EQ2 praktycznie nie nadają się do teleskopów większych niż 114 mm, bo za bardzo trzęsą.
- mój blog


Wróć do „Pomiary i sprzęt pomiarowy”