Podsumowanie czerwca 2014

W tym dziale na bieżąco będą umieszczane ciekawe mapy pogodowe dotyczące krajowych informacji meteorologicznych, takich jak średnia dobowa temperatura miesiąca, maksymalne i minimalne notowane temperatury, średnie zachmurzenie, itp.
Awatar użytkownika
Meteomark
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 144
Rejestracja: środa, 26 wrz 2012, 16:38
Numer GG: 0
Lokalizacja: Konin/Poznań
Kontakt:

Podsumowanie czerwca 2014

Postautor: Meteomark » poniedziałek, 11 sie 2014, 15:54

Czerwiec 2014 był przykładem miesiąca, który choć miał temperatury zachowane w normie wieloletniej to po wielomiesięcznym okresie z odchyleniami dodatnimi wydawał się być chłodny. Średnia temperatura dla całej Polski wyniosła 15,7˚C. Według wyliczeń meteorologów IMGW miesiąc w większości kraju był termicznie normalny, a w Sudetach i na pogórzu nawet lekko ciepły. Pod względem temperatury miniony miesiąc przypominał czerwiec roku 2005.

Miesiąc rozpoczął się jeszcze nienajcieplej. W strefie opadów w wielu regionach temperatura nie przekroczyła 15 stopni.


Dopiero 7 czerwca temperatura przekroczyła 25*C, a dzień później 30*C:


Pierwsza "noc tropikalna" w miesiącu w Zielonej Górze:


Od 13 czerwca temperatury nie przekraczały 25*C. W II połowie dominował napływ chłodnej masy polarno-morskiego powietrza z północnego zachodu, który w literaturze o tej porze roku określa się mianem "monsunu europejskiego". Pod tym względem przebieg stanów pogodowych nie odbiegał w czerwcu od normy.:


Połowa miesiąca była chłodna, i w dzień i w nocy:W pełni letnie temperatury wróciły dopiero 28 czerwca:W większej części Polski średnie miesięczne temperatury dobowe przekroczyły 15*C. Oprócz obszarów podgórskich najchłodniejsze okazały się województwa północno-wschodnie. Znaczne odchylenie od pozostałych stacji zanotował Wrocław, gdzie temperatura przekroczyła 17 stopni. Stacja ta jednak, być może ze względu na miejską wyspę ciepła, od dawna zawyża wartości. Po uwzględnieniu wartości offsetu według Piotra Djakowa średnia temperatura dobowa za czerwiec 2014 powinna wynieść 16,7*C.


Najwyższa temperatura w czerwcu wystąpiła we Wrocławiu. Nie była jednak wyjątkowo wysoka jak na ten miesiąc, 9. czerwca ledwie przekroczyła 33*C. Warto dodać, że Elbląg, Świnoujście i Hel w miesiącu przesilenia letniego nie zanotowały ani razu 25*C.


Generalnie mówiąc najcieplejsze dni występowały w południowych województwach, czyli tam, gdzie słońce górowało w południe najwyżej. Na północy kraju wpływ dłuższego dnia nie pomógł w przekroczeniu średniej temperatury maksymalnej ponad 20*C.


Najniższe temperatury minimalne pojawiły się na pomorskich pojezierzach. Na Kaszubach temperatura spadła prawie do zera stopni. -1*C zanotowano na szczytach Śnieżki i Kasprowym Wierchu.Temperatury nie spadały poniżej 8 stopni w Sandomierzu i na wzgórzach Zielonej Góry.


Czerwcowe noce najchłodniejsze były na Kaszubach, gdzie średnie temperatury minimalne nie przekroczyły 8 stopni. Najcieplej było natomiast w Zielonej Górze - stacja często znajduje się nad inwersją termiczną, co rzutuje na spowolnienie spadków temperatury nocami.


W czerwcu najmniej padało w Zielonej Górze i we wschodniej części Wielkopolski z Kaliszem i Kołem - poniżej 30 mm. Największy opad, przekraczający 120 mm wystąpił w woj. podlaskim i śląskim. Przekładając to na anomalie sum opadów wschodnia Wielkopolska zanotowała opady poniżej 50% normy, podczas gdy Suwałki nawet ponad 160% normy. Uogólniając w czerwcu w zachodniej połowie Polski, Małopolsce i Podkarpaciu sumy opadowe nie przekroczyły wieloletniej normy. Jak zwykle najwyższe sumy miesięczne zanotowała najwyżej położona stacja - na Kasprowym Wierchu spadło w czerwcu 129,8 mm deszczu. Natomiast jednego dnia we Włodawie 30 czerwca napadało aż 52,1 mm.

Najbardziej słoneczna okazała się pogoda na polskim Wybrzeżu i Żuławach Wiślanych, ponad 260 godzin. W Sulejowie usłonecznienie dobowe 6. czerwca osiągnęło maksymalne 17 godzin. Najmniej chwil ze słońcem zanotowano w Tatrach, Sudetach i na północno-wschodnich krańcach.

Na podstawie danych z serwisu Ogimet, Biuletynu Monitoringu Klimatu Polski IMiGW i bloga Piotra Djakowa „Pogoda i klimat”.

Wróć do „Mapy pogodowe”