Własne media strumieniowe

W tym dziale możecie zamieszczać odnośniki do kamer obrazujących aktualną pogodę w Waszych miejscowościach. Mile widziane odnośniki do Waszych własnych kamer, z których możecie transmitować obecną sytuację pogodową panującą u Was.
User avatar
Paweł_Cholewa
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Posts: 1822
Joined: Monday, 14 Jul 2008, 22:16
Pseudonim: Pablo
GG: 8739674
Location: Kraków
Contact:

Własne media strumieniowe

Postby Paweł_Cholewa » Saturday, 9 Nov 2013, 17:41

Co roku przybywa ludzi, którzy dzięki własnemu sprzętowi potrafią robić relację na żywo przykładowo podczas zbliżającej się burzy czy w czasie innego groźnego zjawiska. Ten wątek zakładam właśnie dla tych osób, które mają do dyspozycji własną kamerę i mogą streamować bez problemowo swoją relację na żywo - wystarczy wlepić odnośnik do waszych relacji live z krótkim opisem miejsca skąd nagrywacie.

Pozdrawiam wszystkich zapaleńców ;).
Pozdrawiam - StormHunter
Image
E-mail: pawciokrk89@gmail.com

User avatar
ariasz
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 905
Joined: Wednesday, 29 Jul 2009, 23:18
Location: Mysłowice
Contact:

Re: Własne media strumieniowe

Postby ariasz » Saturday, 9 Nov 2013, 23:00

Przed sezonem rozpoczynam dyskusję związaną z poradnictwem, jak tego dokonać. Dyskusja zostanie potem przeniesiona to archiwum. Z racji faktu, że streamowałem gry komputerowe, nie jest mi obce działanie tej technologii.
Image

User avatar
Szymon Walczakiewicz
SkyPredict
SkyPredict
Posts: 1346
Joined: Tuesday, 2 Sep 2008, 15:00
Pseudonim: Equator
GG: 666327
Location: Szczecin, Zachodniopomorskie
Contact:

Re: Własne media strumieniowe

Postby Szymon Walczakiewicz » Monday, 18 Nov 2013, 14:32

Ciekawy temat, nawet bardzo.
W związku z tym ja z chęcią dowiem się jak samemu można takie coś uruchomić oraz jaka prędkość internetu jest potrzebna do tego?
Pozdrawiam
Szymon


Image

e-mail: szymon.com@wp.pl
Skype: szymi7

User avatar
ariasz
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 905
Joined: Wednesday, 29 Jul 2009, 23:18
Location: Mysłowice
Contact:

Re: Własne media strumieniowe

Postby ariasz » Monday, 18 Nov 2013, 19:21

Każda wszystko zależy od parametrów docelowych które chcesz uzyskać od stopnia kompresji. bitrate, rozdzielczości a także serwisu którzy będzie zajmował się hostowaniem streamu.

Przykładowo, (gry komputerowe) twitch TV, bez 3MBit do rodzielczości 576p(16:9) nawet nie ma co podchodzić jeśli chcemy ustawić obraz bez kompresji i wysoki bitrate wynikowy. Obniżenie wartości łącza, skutkuje tym, że osoba streamująca musi obniżyć parametry streamu (bitrate, kompresja) żeby przy takiej samej rozdzielczości niebazowej nie tracić klatek podczas wysyłania.
Dla rozdzielczości 720p, 2mbit to wg mnie absolutne minimum u nadawcy aby obraz był znośny. Oczywiście mówimy o prędkości uploadu, nie mylić z prędkością w stronę nadawcy czyli download, ta ma znaczenie dla oglądającego, ale przy obecnych internetach parametr marginalny.

Oczywiście kwestia urządzeń aktywnych których trzeba będzie użyć do tego, aby przechwycić obraz z kamery/aparatu jest również ważna. Wyjątek stanowi streamowanie z kamerek internetowych, ale tego rozwiązanie odradzam, gdyż urządzenia te mają kiepskie przetworniki światłoczułe a te lepsze to kawał kasy a ograniczenia długości przewodu USB z kolei powodują, że nie możemy swobodnie oddalić sprzętu od komputera.

Optymalne rozwiązanie to takie, gdzie mamy urządzenie przechwytujące analogowy obraz z kamery (lub cyfrowy, ale to jest poważna kasa, urządzenia takie jak Elgato czy Black Magic, chyba że ktoś potrafi taniej) lub aparatu podłączone do komputera. Podłączenie może być dwojakie, albo urządzenie na slot PCI (wspomniane black magic) lub HD PVR albo elgato jako peryferyjne urządzenie podłączone przez port USB. Może być również zwykła karta telewizyjna z wejściem Wideo czy popularnie grabbery do zgrywania materiału ze źródeł analogowych dostępne na allegro i w marketach, bajecznie tanie i podejrzewam, że mające bajeczną jakość (tia). Na komputerze jest zainstalowane odpowiednie oprogramowanie, np Open Broadcast Software (freeware) lub XSplit (płatne około 120$). Po konfiguracji sceny w oprogramowaniu i ustawień do serwisu hostującego stream filozofia się kończy.
Image


Return to “Podgląd na aktualną sytuację meteo w Polsce”