Podsumowanie lutego 2014

Awatar użytkownika
Meteomark
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 144
Rejestracja: środa, 26 wrz 2012, 16:38
Numer GG: 0
Lokalizacja: Konin/Poznań
Kontakt:

Podsumowanie lutego 2014

Postautor: Meteomark » poniedziałek, 17 mar 2014, 22:20

Luty 2014 zapamiętamy jako jeden z cieplejszych jaki zdarzył się w naszym kraju. Jedynie początek tego miesiąca był typowy – nad zachodnią Rosją utrzymywał się jeszcze wyż, który sprowadzał do Polski mroźne masy powietrza. Od 5 lutego już w całym kraju temperatury maksymalne były dodatnie. Pozostała część miesiąca była słoneczna, sucha i ciepła.Luty 2014 w Polsce można uznać za miesiąc bardzo ciepły, na południu Dolnego Śląska anomalnie ciepły, a w Małopolsce i na Podkarpaciu ekstremalnie ciepły. W porównaniu z latami 1961 – 1990 średnia temperatura lutego 2014 była wyższa aż o ponad 4 stopnie lokalnie na południu kraju oraz między Wrocławiem i Kaliszem o ponad 5 stopni. Pomimo to nie był to najcieplejszy luty w historii pomiarów, choć mieści się w pierwszej dziesiątce. Ostatnio podobnie wysoko zapisał się luty w obserwacjach z 2008 roku.

Najwyższa średnia temperatura wystąpiła w Szczecinie i wyniosła 4,9*C. Podobnie ciepło było we Wrocławiu i Bielsku Białej. Im bliżej Suwałk tym zimniej. Na nizinach tylko wspomniana stacja zanotowała ujemną temperaturę, -0.3*C.Najwyższe temperatury w lutym 2014 nie przekroczyły 15 stopni. W trakcie minionych 28 dni nie wystąpiły zatem wyjątkowo wysokie temperatury, ale miesiąc charakteryzowało stałe utrzymywanie się wartości ponad normę wieloletnią. Na poniższej mapie możemy zobaczyć, że większość kraju miała temperatury maksymalne przekraczające 5 stopni. Na Dolnym Śląsku wręcz dochodziły one do 10 stopni, co można uznać za typowe bardziej dla marca.Na uwagę zasługuje też absolutna temperatura minimalna. O ile jeszcze w pierwszych dniach lutego dało o sobie znać powietrze arktyczne na wschodzie kraju to zachodnie regiony już przechodziły odwilż. Dało to niecodzienny kontrast termiczny na dystansie parudziesięciu kilometrów na Podkarpaciu. Najniższą temperaturę zanotowano w Kozienicach, -16,4*C. Wartość tę zmierzono na 2 metrach nad gruntem, 700 metrów wyżej temperatura sięgała aż +10 stopni.Osobliwością miesiąca były też ciepłe jak na luty noce w zachodniej części kraju. Na wschodzie Wielkopolski i zachodzie Ziemi Łódzkiej, w Resku, Krośnie i Gorzowie Wielkopolskim temperatury przez cały luty nie spadły poniżej -3*C.Kolejna ciekawa obserwacja to przeciętne utrzymywanie się temperatur dodatnich w nocy miejscami na zachodzie kraju i w okolicach Krosna.

Luty 2014 to też okres prawie bezdeszczowy na zachodzie kraju. W ciepłym półroczu przez silniejsze parowanie i wegetację fakt ten byłby dużo bardziej widoczny. Sumy opadów atmosferycznych poniżej 10 mm notowano na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, Wielkopolsce i na Wybrzeżu. W tych miejscach spadło miejscami poniżej 10% opadów względem typowej sumy wieloletniej dla lutego. Jednymi z najsuchszych były Wrocław i Wałbrzych. Z kolei największy dzienny opad zmierzono w Zakopanem 12 lutego – 21,4 mm.
Maksymalna grubość pokrywy śnieżnej na nizinach wystąpiła w Mławie – 26 cm, która zalegała tam 12 dni. Natomiast na Kasprowym Wierchu sięgnęła 90 cm i utrzymała się oczywiście cały miesiąc.

Na podstawie danych z serwisu Ogimet, Biuletynu Monitoringu Klimatu Polski IMiGW i bloga Piotra Djakowa „Pogoda i klimat”.

Wróć do „Luty 2014”