Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Pomiary to najważniejsze zagadnienie we współczesnej meteorologii. Dział ten jest przeznaczony na opisywanie swoich pomiarów i badań terenowych związanych oczywiście z pogodą. W dziale dyskutujemy również o sprzęcie pomiarowym, w tym o stacjach meteorologicznych.
Awatar użytkownika
Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator
Numer GG: 40983767
Kontakt:

Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Postautor: Sebastian Kupczyk » niedziela, 26 cze 2011, 13:24

Pozdrawiam, Sebastian Kupczyk

Tel. kom. 513335090
E-mail: sebastian.kupczyk@gmail.com
blog: http://meteopasja.blogspot.com/

Wolfer

Re: Wasze pomiary i ekstrema temperatury

Postautor: Wolfer » niedziela, 26 cze 2011, 22:21

Cześć, na wstępie chciałbym zapytać o urządzenie którym dokonywałeś pomiaru. Mam tak podobne zainteresowania, aż skusiłem się na pierwszy post tutaj na forum. :)

Awatar użytkownika
Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator
Kontakt:

Postautor: Sebastian Kupczyk » poniedziałek, 27 cze 2011, 09:44

No i bardzo dobrze, że się skusiłeś :). A skąd w ogóle jesteś? Bo nie podałeś swojej lokalizacji. Odpowiadając na Twoje pytanie. Pomiarów temperatury do czasu dokonywałem pyrometrem, służącym do oceny wartości temperatury powietrza. Ale zepsuł mi się i obecnie pomiarów dokonuje zwykłym przenośnym termometrem z kablem o długości 3m. Wygląda bardzo niepozornie, ale nie obchodzi mnie to, ponieważ termometr ten dokonuje bardzo dokładnie pomiar temperatury powietrza, miałem do czynienia już z wieloma przenośnymi termometrami, droższymi też i okazało się, że ten najlepiej odzwierciedla panującą temperaturę w każdych warunkach. Oto on :

Więc reguła, że nie wszystko najlepsze, co najdroższe sprawdza się tu jak najbardziej :). Z czasem planuję ponownie zakup pyrometru, jeśli tylko fundusze na to pozwolą :)

Tel. kom. 513335090

Wolfer

Postautor: Wolfer » poniedziałek, 27 cze 2011, 11:04

Jestem z sąsiedniego Tarnowa :). Obszar moich obserwacji (badan zabrzmiałoby zbyt poważnie) to: Płaskowyż Tarnowski, Dolina Dolnego Dunajca, Dolina Białej Tarnowskiej, Niziny Nadwiślańskie, Pogórze Rożnowskie, Pogórze Ciężkowickie, Pogórze Wiśnickie, Beskid Niski, Góry Grybowskie, Beskid Wyspowy (Pasmo Łososińskie). Przyjemność łącze z krajoznawstwem, budową geologiczną co wg. mnie jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na lokalne ekstrema. Swoje spostrzeżenie głownie w sezonie wiosennym, jesiennym i zimowym regularnie zapisuje na innym forum pogodowym (celowo nie podaje nazwy, by nie zostać posądzony o krypto reklamę). Bawię się w to ponad 5lat i nadal poszukuje nowych wyznań :)

Sprzęt, który preferuje to produkty firmy Hama. Pirometr również chodził mi po głowie, lecz zakres pomiaru temperatury zewnętrznej do -20st.C - w sezonie zimowym to zdecydowanie za mało.

P.S
Jak długo musisz odczekać aby twój termometr "złapał" prawidłową temperaturę powietrza? (Problem wynika z transportu w ciepłym samochodzie i późniejszym wystawieniu go na pole, gdzie temperatura może być niższa nawet i o 45 stopni)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 27 cze 2011, 14:47 przez Paweł_Cholewa, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Polskie znaki diakrytyczne

Awatar użytkownika
Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator
Kontakt:

Postautor: Sebastian Kupczyk » poniedziałek, 27 cze 2011, 16:06

To witam sąsiada :-) Ja zaś obserwacje prowadzę w samym Krakowie, na zachód od niego tj. Brama Krakowska, (a w tym Obniżenie Cholerzyńskie, Rów Skawiński), Rów Krzeszowicki. Na północnym zachodzie pomiarów zaś dokonuje w obrębie Dolinek Podkrakowskich i innych części Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, jednak najbardziej obserwacje temperaturowe lubię prowadzić na terenie pogórzy no i gór, tj. Pogórze Wielickie, Beskid Wyspowy i inne części Beskidów, Kotlina Nowotarska, Tatry. Najczęściej robię pomiary w Krakowie oraz w dosyć bliskich mu miejscach, to ze względu na odległość. Jednak jak są gdzieś indziej, ale dalej ciekawe warunki termiczne to jadę tam, aby to "zbadać" :-) Zawsze też jak jestem w górach, czy w ogóle poza Krakowem i jadę tam nie tylko po to aby robić to o czym mowa w temacie, to dokonuję przy okazji pomiarów. :-) Również łączę to wszystko z chodzeniem po górach i obcowaniem z przyrodą :-), no tak, rzeźba terenu w bardzo znaczący sposób kształtuję termikę danego miejsca dlatego w trakcie wybierania miejsca do pomiaru trzeba pod tym względem najpierw przeanalizować teren :-). Ja prowadzę własne notatki, ale w te wakacje zaczną się one ukazywać w sieci, nie tylko na forum :-)

Jeśli chodzi o stacje pogodowe ja z kolei preferuję firmę Oregon.
Odpowiadając na Twoje pytanie, czujnik mojego przenośnego termometru szybko reaguje na zmiany temperatury, ponieważ jest mały. Gdybym miał mierzyć temperaturę czujnikami bezprzewodowymi, jakie są w zestawie ze stacjami Oregon czy Hama to trwało by do o wiele dłużej, bo na pewno parędziesiąt minut, ponieważ te czujniki długo "wyłapują", aktualną temperaturę, innymi słowy mówiąc ich wnętrze długo się schładza lub ogrzewa do tej temperatury i nadają się one raczej do pomiarów ciągłych w jednym miejscu, a nie do pomiarów terenowych. Wracając do mojej odpowiedzi, w przypadku takiego termometru jaki ja mam i w przypadku większości termometrów z czujnikiem na kablu to jest kwestia maksymalnie 10min., zwykle parę minut już wystarcza aby temperatura powietrza jaką pokazuję była tą rzeczywistą. :-) A propos pirometru to nie każdy pirometr ma dolną granicę pomiaru -20st. C, są takie pirometry, które potrafią mierzyć niższe temperatury :-) A Ty czym dokonujesz pomiarów?

Tel. kom. 513335090

Awatar użytkownika
Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator
Kontakt:

Postautor: Sebastian Kupczyk » sobota, 2 lip 2011, 21:04

Tel. kom. 513335090

Awatar użytkownika
Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator
Kontakt:

Postautor: Sebastian Kupczyk » czwartek, 15 wrz 2011, 09:01

Zapraszam do większej ilości wypowiedzi w tym dziale, bo jak na razie to głównie ja tu coś piszę, więc od razu przepraszam za post pod postem.
Jako, że dział dotyczy pomiarów temperatury, to chciałbym napisać, że dokonałem wczoraj terenowego, gradientowego pomiaru temperatury w Beskidzie Myślenickim:

14:20 19,1°C miejscowość Krzczonów, dolina rzeki Krzczonówki (345 m.n.p.m.)
15:00 12,5°C Koskowa góra (874 m.n.p.m.) w Beskidzie Makowskim

Gradient w dolnej troposferze jak widzimy był spory, ponieważ przy deniwelacji 529m mieliśmy do czynienia z różnicą 6,6 °C. Odległość między tymi miejscami jest niewielka, temperatura w Krzczonowie przez te 40min między pomiarami myślę, że się znacznie nie zmieniła dlatego też twierdzę, że ten pomiar gradientowy jest w miarę dokładny.

Tel. kom. 513335090

Awatar użytkownika
Szymon Walczakiewicz
SkyPredict
SkyPredict
Pseudonim: Equator
Numer GG: 666327
Kontakt:

Postautor: Szymon Walczakiewicz » czwartek, 15 wrz 2011, 16:34

Jakim sprzętem dokonywałeś pomiaru? Jak jakimś "tanim" to można te wyniki niestety do kosza wyrzucić...
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

e-mail: szymon.com@wp.pl

Pawlo123
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Maniak XD
Numer GG: 44528484
Kontakt:

Postautor: Pawlo123 » czwartek, 15 wrz 2011, 16:49

Ostatnio zmieniony czwartek, 15 wrz 2011, 16:56 przez Paweł_Cholewa, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Literówki

Awatar użytkownika
Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator
Kontakt:

Postautor: Sebastian Kupczyk » sobota, 17 wrz 2011, 08:07

Tel. kom. 513335090

Pawlo123
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Pawlo123 » sobota, 17 wrz 2011, 12:46

Tak, te tereny niedaleko Domostawy są lekko górzyste, z pewnością się wyróżniają, za to w okolicach mojego miasta raczej nie ma pagórków (co najwyżej parę takich od strony Sanu). Co do tych wyładowań to tak, było to jak pisałem, 23 lipca 2009, nie jestem pewny co do odległości, ale będzie to ponad 250 km w linii prostej, z pewnością. Widziałem potężne wyładowania na kowadle, świetnie to wyglądało :), no i z taką częstotliwością nigdy jeszcze nie widziałem (praktycznie co 1-2 sekundy). Co do temperatury, to możliwe, że tamten termometr nie mierzył dokładnie temperatury i stąd ta niedokładność. Jestem jednak pewny, że temperatura przekroczyła 33 *C, było o wiele cieplej niż w sierpniu tego roku gdy temperatura sięgała ponad 30 *C, więc 30 czy 31 bym wykluczył.

Awatar użytkownika
Szymon Walczakiewicz
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Szymon Walczakiewicz » sobota, 17 wrz 2011, 22:08

Co to jest za sprzęt? Tzn ten termometr jakim dokonujesz pomiarów Sebastianie ;). A jak pirometrem mierzyłeś temperaturę powietrza? Przecież pirometr mierzy temperaturę powierzchni, a nie powietrza. No chyba, że ma się dodatkową sondę zewnętrzną.
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

Ernest
Sympatyk
Sympatyk
Numer GG: 0
Kontakt:

Postautor: Ernest » niedziela, 18 wrz 2011, 00:23

Awatar użytkownika
Szymon Walczakiewicz
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Szymon Walczakiewicz » niedziela, 18 wrz 2011, 09:16

Nie wtrącaj się w rozmowę to po pierwsze.
Jeśli coś Ci nie pasuje to napisz na priva do mnie to sobie porozmawiamy.
A po drugie to nie czepiam się Sebastiana tylko zadaję normalne pytania bo chciałbym się dowiedzieć jaki ma fajny sprzęt, że tak dokładnie mierzy mu on temperaturę powietrza.

P.S. A co do pomiarów to nie pisz, że mogę pomarzyć tylko o takich bo jest to bardzo zabawne no i jest oczywiście nie prawdą :lol: (niektórzy wiedzą dlaczego ;)). Ciebie pozostawiam z tą zagwozdką. A tak poza tym to czasami zastanów się co wypisujesz na forum Erneście.
Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

Ernest
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Ernest » niedziela, 18 wrz 2011, 10:37

Ok.przesadziłem, ale nadal myślę że możesz tylko pomarzyć o takich pomiarach na co dzień, przy konkretnych sytuacjach pogodowych jakie mogą panować na terenie Małopolski, a wiesz dlaczego... ;)

Awatar użytkownika
Paweł_Cholewa
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Pseudonim: Pablo
Numer GG: 8739674
Kontakt:

Postautor: Paweł_Cholewa » niedziela, 18 wrz 2011, 12:18

Pozdrawiam - StormHunter
Obrazek
E-mail: pawciokrk89@gmail.com

Awatar użytkownika
Szymon Walczakiewicz
SkyPredict
SkyPredict
Kontakt:

Postautor: Szymon Walczakiewicz » niedziela, 18 wrz 2011, 22:54

Pozdrawiam
Szymon

Obrazek

Ernest
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Ernest » piątek, 23 wrz 2011, 23:36

Awatar użytkownika
Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator
Kontakt:

Postautor: Sebastian Kupczyk » środa, 2 lis 2011, 14:40

Szymonie, nie pamiętam jaki model to był model pirometru, dawno już nim dokonywałem pomiarów temperatury, zanim jeszcze wstąpiłem w nasze szeregi. No tak, tak, miał sondę dołączaną oczywiście, zapomniałem o tym wspomnieć :), odnośnie termometru to Paweł już wskazał co i jak.

Jeśli chodzi o lokalne ekstrema temperatury to dziś nad rankiem na Podhalu mieliśmy do czynienia z mocną inwersją temperatury. Otóż o godzinie 6:00 czasu lokalnego temperatura na oficjalnej stacji meteorologicznej na Gubałówce wynosiła 8,8°C, podczas gdy minimalna temperatura w Poroninie, położonym u stóp u Gubałówki, zanotowana również na oficjalnej stacji meteorologicznej wyniosła -4°C (temperatura ta notowana była właśnie w okolicach godz. 6. czasu lokalnego), Tak więc dzięki wyżowi oraz brakowi wiatru wystąpiła silna radiacja w najniżej położonych częściach Kotliny Podhalańskiej i silna inwersja termiczna (różnica niemal 13K/400m).

Tel. kom. 513335090

Awatar użytkownika
Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator
Kontakt:

Postautor: Sebastian Kupczyk » piątek, 3 lut 2012, 11:19

Zapraszam do dzielenia się w tym temacie swoimi pomiarami temperatury oraz wartościami ekstremalnymi, jakie wystąpiły przede wszystkim dzisiejszej nocy, gdyż na wielu obszarach w Polsce była to najmroźniejsza noc od paru lat. Jak już pisałem w relacjach na żywo, temp. na mojej stacji spadła dziś do -24,9°C, na Balicach było nieco cieplej. Kraków był terenem cieplejszym dzisiejszej nocy w stosunku do otaczający go terenów. Na północ od Krakowa temperatura spadła do -29°C (Sieniczno, Olkusz), na wschód w okolicach Tarnowa było ok. -30°C, na zachód lokalnie temperatury też były bliskie -30°C, nie wspominając o południu, gdzie na Orawie w Jabłonce padł absolutny rekord tej zimy, tam temperatura spadła do -36°C na wysokości 2m!

Tel. kom. 513335090

Pawlo123
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Pawlo123 » piątek, 3 lut 2012, 12:21

U mnie temperatura spadła do - 26.9 *C (nad ranem), wystawiłem głowę za okno i czułem się jakby mi ktoś wbijał cieniutkie szpilki w każdy skrawek twarzy :P. Nie pamiętam tak niskiej temperatury więc piszę. Za to parę kilometrów od mojej miejscowości (nad rzeką gdzie mieszka moja babcia) było podobno ok. -30*C i wcale bym się nie zdziwił bo jest to miejsce gdzie często zalega mroźne powietrze i jest dużo zimniej niż na innych terenach.

Awatar użytkownika
kiara
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Kiara
Numer GG: 2435493
Kontakt:

Postautor: kiara » piątek, 3 lut 2012, 12:24

Jak podają dane meteorologiczne ze stacji w Radawcu (Aeroklub Lubelski), dzisiejszej nocy o godzinie 4.00 zanotowano spadek temperatury dochodzący do -24 st.C. Sama sprawdzałam u siebie a mieszkam 20km od Lublina około 5.30 miałam na termometrze również -24 st. C. Także w moich okolicach tak to wyglądało. Zobaczymy jak będzie dzisiaj bo z tego co wiem kolejna noc ma być również ekstremalna jeżeli chodzi o temperaturę.
'Dave Grohl is My God'

Awatar użytkownika
Piotr_Żurowski
Rzecznik Prasowy / Moderator
Pseudonim: piotr_z21
Kontakt:

Postautor: Piotr_Żurowski » piątek, 3 lut 2012, 14:07

Dziś o godzinie 7 rano termometr zatrzymał się na -28,5* C. Jednak temperatura mogła być nieco niższa, ponieważ z powodu silnego mrozu czujnik na mojej stacji przez jakieś 30 minut wcześniej nie działał. :( Dodam, że była to najniższa temperatura w Rzuchowej od 2006 roku. Również bardzo niskie temperatury występowały w całej dolinie Białej Tarnowskiej. W Jastrzębi koło Ciężkowic na stacji należącej do IMGW temperatura spadła do -30*C. W Tarnowie na stacji na godzinę 6 UTC temperatura wyniosła -26,4* C. Przyznam szczerze, że ja dziękuje bardzo za takie ekstremalne temperatury i czekam na temperaturę do -10* C, a najbardziej to czekam na wiosnę. :D
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

Kapsel
Pseudonim: Kapsel
Kontakt:

Postautor: Kapsel » piątek, 3 lut 2012, 15:00

Na wstępie witam wszystkich.

A teraz przechodząc tematu. W moim mieście (Blachownia) temperatury są raczej zależne od kilku czynników:

- W pobliżu jest dość spory kompleks leśny,
- Kilka zbiorników wodnych i kilka mniejszych rzek (wręcz strumyków),
- Wiele wolnej przestrzeni, toteż wiatr może sobie przyganiać to i owo.

Z pamiętliwych rekordów temperatury, hm... rok albo dwa temu (pamiętne kilka dni z olbrzymimi upałami) temperatura 33*C w cieniu w słońcu sięgała nawet do 49*C. Z rekordów zimna hmm... 28*C, aczkolwiek było to dawno temu. Zaś mogę się nieco pochwalić rekordami wiatru :). Pamiętny rok 2008, przez moją okolicę przeszło tornado, nie wiem dokładnie jaka była jego siła, ponieważ między blokami (ustawione są równolegle) prędkość wiatru drastycznie rosła, dzięki nim wiatry potrafią przyśpieszyć nawet o 30km/h, ale myślę, że 220km/h było. Rekord opadów, około 40mm na m, grubość pokrywy śnieżnej "na oko" 55/60 cm (śnieg sięgał do kolan). Największy grad jaki spadł miał może 1,5 cm średnicy.

Ogólnie rzecz biorąc, miasteczko raczej spokojne, ale jak coś idzie w jego stronę to zazwyczaj nie omija, ze względu na właśnie przyśpieszający wiatr, w dodatku budynki są poustawiane tak, że wiatr skręca we wszystkie strony. Najbardziej nurtuje mnie przypadek z 15.08.2008 oraz 19 (bądź 18/17).07.2009 czyli dosyć mocny układ burzowy z piękną, zielonkawą podstawą.

Wszelakie pomiary wykonywane są na tzw."czuja" więc mogą nieco odbiegać od realiów, nie stać mnie na sprzęt pomiarowy.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
kiara
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Kiara
Numer GG: 2435493
Kontakt:

Postautor: kiara » piątek, 3 lut 2012, 18:31

A propos ekstremalnych temperatur zapytałam tatę jakie ekscesy pogodowe on pamięta z czasów swojej młodości. Opowiadał o mrozach z roku 1929, dowiedział się tego od swojego ojca czyli mojego dziadka. Nieoficjalne dane mówią, że w Tarnowie temperatury sięgały rzędu -43 stopni Celsjusza. Poszperałam troszkę w necie i znalazłam niedługi artykuł dotyczący zimy z tamtego okresu. Dziadek mówił, że gdy splunął ślina już w powietrzu zamarzała zatem na ziemię trafiała jako lodowa kulka. Wspominam o tym bo generalnie niedużo tej zimy brakuje nam do 40tki w co poniektórych miejscach...
Zostawiam linka do artykułu, warto przeczytać.
http://www.super-nowa.pl/art.php?i=16539
'Dave Grohl is My God'

Zniwiarz_okrutny
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Zniwiarz_okrutny » piątek, 3 lut 2012, 20:36

Dziś rano temperatura u mnie spadła do - 31 st. C. Był to największy mróz tegorocznej zimy, ostatnio takie temp. były w styczniu 2006. Jeszcze większe spadki na termometrach notowano u mojej babci (kilkanaście km od mojego miejsca zamieszkania), gdzie było - 35 st. C :shock:. Nie wiem na ile to są wiarygodne dane, ale biorąc pod uwagę ukształtowanie powierzchni (zagłębienie terenu, bliskość rzeki i dość sporo podmokłego terenu wokół domu), to wydaje się, że jest to możliwe. Również u kolegi w sąsiedniej miejscowości mróz był rekordowy i wyniósł -33* C.

Awatar użytkownika
Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator
Kontakt:

Postautor: Sebastian Kupczyk » sobota, 17 mar 2012, 19:39

W związku z tym, że dzisiejszy dzień był wyjątkowo ciepły jak na marzec pokusiłem się o napisanie posta w tym dziale, otóż maksymalna temperatura na mojej stacji wyniosła dziś aż 22,4°C. Na stacji synoptycznej w podkrakowskich Balicach również "strzeliło" 22°C. W kilku innych miastach Polski wartość temperatury maksymalnej była podobna.

O godzinie 14:30 dokonałem pomiaru temperatury na szczycie Koskowej Góry (874m n.p.m.) w Beskidzie Makowskim i temperatura wynosiła tam 16,0°C. Jak na marzec i tę wysokość to na prawdę niezły wynik. Dziwnie było chodzić w głębokim śniegu przy takiej temperaturze :D

Zapraszam do podzielenia się swoimi pomiarami z dnia dzisiejszego i nie tylko :)

Tel. kom. 513335090

Awatar użytkownika
Piotr_Żurowski
Pseudonim: piotr_z21
Kontakt:

Postautor: Piotr_Żurowski » sobota, 17 mar 2012, 23:57

Obiecałem Sebastianie więc pisze tego posta.;) W Rzuchowej temperatura maksymalna o godzinie 14:30 wyniosła 22,1* C. Dodam iż była to najwyższa temperatura tego roku w mojej miejscowości. Tak wysoka temperatura była możliwa dzięki słabemu fenowi który wiał cały dzień w moim regionie. W tej chwili temperatura wynosi na mojej stacji 11* C. Jutro również można spodziewać się temperatur w okolicach 20* C a nawet powyżej tej wartości. Pozdrawiam.:D
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Obrazek

Awatar użytkownika
Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator
Kontakt:

Postautor: Sebastian Kupczyk » środa, 25 kwie 2012, 12:55

Tel. kom. 513335090

Awatar użytkownika
Krzysiek_Piasecki
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia
Kontakt:

Postautor: Krzysiek_Piasecki » sobota, 28 kwie 2012, 14:28

No i napływa gorące powietrze zwrotnikowe, czyli dziś i w najbliższych dniach mamy szanse na rekordy temperatury :D

Pierwszy rekord dla kwietnia zaliczyła już Warszawa - dotychczas było to +27,6*C, dziś Okęcie do 12UTC zanotowało +28,2*C;
ale temperatura nadal rośnie - na Białołęce w cieniu mam już niemal w ogóle niespotykane w kwietniu +31,0*C :!: Niesamowite ;) Aż strach pomyśleć, co czeka nas latem :P

W kwietniu ponad +30*C mieliśmy na stacjach:
Słubice 30.9st.C
Szczecin 30.6st.C
Resko 30.4st.C
Zielona Góra 30.4st.C
Gorzów Wlkp. 30.3st.C
Szczecinek 30.0st.C
Leszno 30.0st.C
I na pewno teraz jakieś będą pobite ;)

EDIT: Oficjalnie na Okęciu rekord pobity o 1,6*C - było +29,3*C. Nieoficjalnie - bo u mnie na północy miasta - było aż +31,4*C :shock: Jutro ciąg dalszy rekordów :D
Ostatnio zmieniony sobota, 28 kwie 2012, 21:05 przez Krzysiek_Piasecki, łącznie zmieniany 1 raz.
Zdjęcia burzowe i nie tylko ;) -> http://krzysiek26.flog.pl/

burzesafajne
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: burzesafajne » sobota, 28 kwie 2012, 14:50

Dla moich okolic absolutny rekord kwietnia wynosi 26.2*C zanotowane 24 kwietnia w 2000r. Dzisiaj rekord na pewno nie padnie, ponieważ mamy bryzę. Jutro i pojutrze nie ma na co liczyć, bo widać na mapach jak będzie wyglądała sytuacja. Szkoda i życzę owocnych rekordów.

Awatar użytkownika
Tomasz_Linek
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Tomasz_Linek » sobota, 28 kwie 2012, 21:33

Dzisiaj na przynajmniej 4 stacjach zostało przekroczone lub osiągnięte +30 stopni - Toruń, Gorzów, Słubice i Poznań. Jednak absolutnie najwięcej było w Słubicach, +31,2 stopnia C ( ta wartosc jeszcze może się zmienić, bo jest to obserwacja godzinowa) co jest nowym rekordem dla Polski w kwietniu w całej historii pomiarów. U mnie w Gliwicach natomiast, było nieco mniej bo +28 st. C ale jutrzejszy dzień ma być jeszcze cieplejszy :) Pozdrawiam

PS. Absolutny rekord temperatury maksymalnej w całej historii pomiarów dla Katowic w kwietniu wynosi +28,1 st. C (było to przed 1981), natomiast dzisiaj w Katowicach na oficjalnej stacji było mniej więcej 27,4-28 st. C a wiec rekord jeszcze dzisiaj nie został pobity ;)

PS2 Oficjalne dane. Mapka przygotowana przez Mateusza Raca
Obrazek

A wiec Słubice +31,6, Katowice +27,6, do czwórki miast z +30 i więcej dołączył Szczecin
[u]tomasz.linek.1992@gmail.com[/u]
SONY DSC-H400 + 16 GB + statyw
http://www.youtube.com/user/tomasek141414

[b]Sezon 2019[/b] do 21 lipca
[b]24 dni burzowych[/b], [b]58 burz[/b]
[b]58 słabych[/b]
[b]0 średnich[/b]
[b]0 silnych[/b]

Awatar użytkownika
Piotr_Skowroński
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: skowron
Kontakt:

Postautor: Piotr_Skowroński » wtorek, 1 maja 2012, 00:57

Daję do analizy http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?i ... 30&hora=06
Jeżeli się to potwierdzi to będzie nowy, oficjalny rekord ciepła dla kwietnia, który został odnotowany w Tomaszowie Mazowieckim +31,7*C

MaQ
Kontakt:

Postautor: MaQ » wtorek, 1 maja 2012, 09:32

:o Rekord u mnie? :D
Możliwe, iż to jest rekord, bo 29.04. o godzinie 15 stacja pokazała 33,6 st.C., ale trzeba brać pod uwagę, że była lekko oświetlona przez słońce. Różnica między 31,6 (obecny rekord dla Słubic) a 31,7 jest bardzo mała, więc to może być dobry temat do dyskusji...Albo mówiąc krótko - Mamy nowy rekord temperatury dla kwietnia ;)
Pozdrawiam, Maciek

Awatar użytkownika
Tomasz_Linek
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: Tomasz_Linek » wtorek, 1 maja 2012, 19:47

[u]tomasz.linek.1992@gmail.com[/u]
SONY DSC-H400 + 16 GB + statyw
http://www.youtube.com/user/tomasek141414

[b]Sezon 2019[/b] do 21 lipca
[b]24 dni burzowych[/b], [b]58 burz[/b]
[b]58 słabych[/b]
[b]0 średnich[/b]
[b]0 silnych[/b]

miro

Postautor: miro » środa, 2 maja 2012, 09:20

U mnie 01.05.12 było 30 stopni Celsjusza.

burzesafajne
Sympatyk
Sympatyk
Kontakt:

Postautor: burzesafajne » piątek, 11 maja 2012, 09:46

Na Pomorzu była to bardzo ciepła noc, miejscami temperatury minimalne nie spadły poniżej 20*C (oficjalnie chyba Lębork i Koszalin), u mnie tylko nieoficjalnie:
http://meteo.pg.gda.pl/morze/

Jeszcze wczoraj stuknęła pierwsza 25*C, czyli 25.7*C.

Awatar użytkownika
Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator
Kontakt:

Postautor: Sebastian Kupczyk » poniedziałek, 2 lip 2012, 13:10

Polana Chochołowska 29°C
Dolina Pięciu Stawów Polskich 25°C
Hala Gąsienicowa 25°C
Kasprowy Wierch 21°C

Również bardzo ciepło było w słowackich Tatrach, w Strbskim Pleso (Szczyrbskie Jezioro) na wysokości 1355m n.p.m. na oficjalnej stacji temperatura wzrosła aż do 28,2°C. Zaś w najcieplejszym miejscu Słowacji było niemal 38°C.

W kolejnych dniach nadal temperatury będą bardzo wysokie, zwłaszcza na południowym wschodzie kraju.

Tel. kom. 513335090

Awatar użytkownika
Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator
Kontakt:

Postautor: Sebastian Kupczyk » wtorek, 17 lip 2012, 19:18

W związku z napływem chłodnej masy powietrza oraz stosunkowo wolnym od chmur niebem w ciągu ostatniej nocy na Podhalu odnotowano znaczny spadek temperatury jak na lipiec - stacja IMGW w Poroninie zanotowała bowiem 3°C. ;)

Tel. kom. 513335090

Awatar użytkownika
Sebastian Kupczyk
Moderator
Moderator
Kontakt:

Postautor: Sebastian Kupczyk » poniedziałek, 6 sie 2012, 21:18