Temperatury minimalne w styczniu 2014

User avatar
Meteomark
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 144
Joined: Wednesday, 26 Sep 2012, 16:38
GG: 0
Location: Konin/Poznań
Contact:

Temperatury minimalne w styczniu 2014

Postby Meteomark » Tuesday, 21 Jan 2014, 00:46

Miałem prośbę o mapy z temperaturą minimalną, ale nie generuję ich, bo noce jak na styczeń są nijakie. Nawet w Suwałkach temperatura nie zbliża się do -10 stopni.
Jednak w najbliższych dniach, a raczej nocach, ma być już pod tym względem ciekawiej, choć w porównaniu z ubiegłymi latami to nadal bez szaleństw


________

Temperatura minimalna ostatnich 24 godzin.
Cięższa masa powietrza pochodzenia arktycznego przesunęła się nieco bardziej na południe wypierając cieplejsze polarno-morskie, wskutek tego niedziela pozostawi po sobie oblodzenia w środkowym pasie Polski. Ciepły front atmosferyczny nadal jednak nie zmieni znacznie położenia i podział na dwie strefy zupełnie innego typu pogody pozostanie na najbliższy tydzień.


___________


__________
Zimowo zrobiło się prawie wszędzie. W tej niżowo - wyżowej "przepychance", którą obserwujemy od wielu dni przewagę obejmować będzie wyż skandynawski.
Sondaże przynoszą ciekawe dane - zimna ciężka polarno-kontynentalna masa miała rano ok. 400 - 500 metrów, a nad nią cieplej i chmury docierające z południa Europy i Atlantyku.


__________
Temperatura minimalna ostatnich 24 godzin, tzn. do 18UTC 22. stycznia.
To już porządny mróz, ale i tak mamy rzecz osobliwą - najwyższe temperatury na najwyżej umieszczonych stacjach w Polsce...


__________
Kontynentalny mróz coraz bardziej wdziera się ku zachodnim i południowym regionom kraju. Najzimniejszy punkt dnia przypada przy pogodnej i cichej aurze w styczniu zwykle po 7:00 rano. Wtedy też dzisiaj w Suwałkach temperatura spadła poniżej 20 stopni.
Jednak są miejsca na Podlasiu, gdzie było jeszcze zimniej. Według danych z Monitora IMGW w Biebrzy mróz sięgał prawie -23 stopni (podana wartość pochodzi jednak z pełnej godziny). Czeka nas pewnie jeden z najmroźniejszych weekendów roku.


__________
Ostatniej nocy to nie w Suwałkach było najzimniej. W Zamościu temperatura również spadła poniżej 20 stopni.
Jednak to i tak nic w porównaniu z rekordem zimna z dwudziestolecia międzywojennego kiedy to Żywcu odnotowano -40.6*C. Zdarzyło się to 11 lutego 1929 roku. W przypadku stycznia podaje się -41.0*C w Siedlcach w 1940 roku, ale ze względu na wojnę są wątpliwości co do wiarygodności pomiaru - warto tu zajrzeć http://meteomodel.pl/BLOG/?p=6227.


__________
Pomimo prognoz miniona noc nie przyniosła kolejnego rekordu zimna tego sezonu. Zauważcie jednak, że cała mapa jest w purpurze. Duże spadki temperatury pojawiły się zatem również na południu i zachodzie kraju.
Kontynentalny wyż będzie słabnąć powoli odsuwając się na wschód, a południowy wschód kraju sięgną opady śniegu związane z niżem znad Adriatyku. Mróz nie będzie już się zatem dalej potęgował, ale też kolejne dni nie przyniosą odwilży - tak potrzebnej przy oblodzonej powierzchni.


__________
Temperatura minimalna 25/26 stycznia 2014


__________
Wychodzimy z mroźnego dołka. Powoli noce stają się coraz cieplejsze. Ubiegła znów z najzimniejszą Jelenią Górą, choć w sąsiedniej Kotlinie Kłodzkiej też przymroziło.


__________
Powoli, ale jednak, noce stają się coraz cieplejsze...
Przewidujecie jeszcze przebicie minionych mrozów w lutym?


__________
I znów temperatury na północnych wschodzie zeszły poniżej -10 stopni.
Spojrzałem na prognozy GFS i widzę, że całodobowy mróz w ciągu najbliższych 7 dni ma szansę się utrzymać jedynie na wschód od linii Wisły.


__________
Dwie ostatnie noce stycznia - jeszcze dominuje spory mróz, ale już widać skąd napływać będzie cieplejsze powietrze polarno-morskie, które zaostrzy różnice termiczne w kraju.


Return to “Styczeń 2014”