6.07.2011 - Potok Służewiecki po całodobowej ulewie

Awatar użytkownika
Artur_Surowiecki
SkyPredict
SkyPredict
Posty: 4786
Rejestracja: niedziela, 11 lis 2007, 20:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

6.07.2011 - Potok Służewiecki po całodobowej ulewie

Postautor: Artur_Surowiecki » środa, 6 lip 2011, 23:21

Dziś po południu byłem nad Potokiem Służewieckim - niepozorną rzeczułką skromnie i spokojnie płynącą w suche dni przez południową część Warszawy, ale po każdym większym deszczu strumyk ten ma zwyczaj mocno wzbierać (nawet o 1,5-2 metry !!!). Tak stało się teraz - po dobie z ciągłymi opadami deszczu ta z pozoru niegroźna rzeczka zamieniła się w głęboki, rwący potok, który miejscami spowodował podtopienia:
http://www.tvnwarszawa.pl/pogoda,news,p ... 39801.html

Największe zalania powstałe w wyniku działalności Potoku Służewieckiego występują po burzach z opadem ponad 40 mm/h. Bywa tak, że Potok zalewa jednego z ważniejszych warszawskich skrzyżowań - Al. Sikorskiego i Al. Wilanowskiej. Na dodatek podtapia działki oraz kilkadziesiąt budynków znajdujących się niedaleko tego cieku wodnego. Woda czasami wdziera się nawet na osiedle bloków wielomieszkaniowych przy ul. Arbuzowej. Wtedy szkody są szczególnie duże.

W ostatnich latach przy pomocy specjalistów z WIKŚ SGGW trochę uregulowano tą bodajże "najdzikszą rzekę w Polsce". Ale mimo tego Potok dalej jest groźny, a niektóre nieprzemyślane działania inwestorów budujących budynki w sąsiedztwie Potoku lokalnie zwiększają ryzyko wystąpienia wody z brzegów. Poniżej zdjęcia (ostatnie zdjęcie to zalana przez niesprawną kanalizację burzową Al. Wilanowska):

Nawałnice, tornada w Polsce dalej zaskakują.
Pozdrawiam, Artur


Wróć do „Powodzie i zniszczenia z nimi związane”