Radar

Pomiary to najważniejsze zagadnienie we współczesnej meteorologii. Dział ten jest przeznaczony na opisywanie swoich pomiarów i badań terenowych związanych oczywiście z pogodą. W dziale dyskutujemy również o sprzęcie pomiarowym, w tym o stacjach meteorologicznych.
Slawek P
Pseudonim: Slawek
GG: 0

Radar

Postby Slawek P » Sunday, 26 Jul 2015, 23:55

Witam.

W ramach pracy mag. dostałem zadanie uruchomienia i przetestowania lotniczego radaru pogodowego RDR2000. Jest to typowy radar o wąskim impulsie (nie mylić z dopplerem!) o mocy około 4 kW. Uruchomienie i badanie przeprowadzam w terenie. Na razie powstało bardzo prototypowe stanowisko do badań, zasilane z zasilacza regulowanego i zbite z dwóch płyt pilśniowych... ale docelowo w nieodległej przyszłości planowane jest użycie statywu geodezyjnego oraz przetwornicy DC/DC aby zasilać się z instalacji samochodowej. Mam plan aby zestaw był do złożenia/rozłożenia w mniej niż 5 minut. W załączeniu kilka fotek z 23.07.2015, z okolic rzeszowa, gdzie radar był testowany. Akurat tego dnia bardzo powoli nadciągała burza z zachodu, którą radar pięknie pokazał. Proszę się nie naśmiewać z prymitywności mocowania - zaznaczam, że jest to tylko prototypowe mocowanie, które miało wykazać, ze radar poradzi sobie z pracą z powierzchni ziemi i nie będzie odbić od terenu.

Zabudowa

Mój cel tamtego dnia

Kilka fotek z ekranu radaru

Drugi radar, do którego mam dostęp służy mi do badań laboratoryjnych na stanowisku testowym. Jak bym zagadał do promotora to mogę uzyskać tez dostęp do lotniczego detektora burzowego typu TWX-670. Jeżeli ktoś jest zainteresowany i chciałby się przyjrzeć bliżej to jestem otwarty na propozycje.

Pozdrawiam, Sławek.

Piotr_Żurowski
Rzecznik Prasowy / Moderator
Rzecznik Prasowy / Moderator
Pseudonim: piotr_z21

Re: Radar

Postby Piotr_Żurowski » Monday, 27 Jul 2015, 00:03

Bardzo ciekawa praca mgr. Jestem jak najbardziej zainteresowany tym radarem. Jak dobrze widzę to zasięg takiego radaru z powierzchni ziemi wynosi 40 km.? Co do detektora burzowego to również jestem zainteresowany jego działaniem jak i danymi.
Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia Skywarn Polska / Polscy Łowcy Burz
Pozdrawiam, Piotr Żurowski

Tel:+48 698 284 782
e-mail: rzecznik.lowcyburz@gmail.com
https://www.facebook.com/piotr.zurowski
Image

Marcin Głodek
Sympatyk
Sympatyk
Pseudonim: Martin/Marcin_Głodek

Postby Marcin Głodek » Monday, 27 Jul 2015, 00:23

Szczerze powiem, to mnie też zainteresowałeś zarówno jeśli chodzi o radar, jak i detektor. :)
Do burz trzeba mieć respekt

E-mail: marcinglodek44@gmail.com
Facebook:
Image

Sezon burzowy 2014: 18. (8 NM)

Sezon burzowy 2015
Ilość burz: 8/ słabe: 5/ średnie: 2/ silne: 1/ ekstremalne:

Wojtek_Pilorz
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia

Postby Wojtek_Pilorz » Monday, 27 Jul 2015, 12:19

Slawek P

Postby Slawek P » Monday, 27 Jul 2015, 13:37

1. Radar pracuje w paśmie X – 9375 MHz
2. Archiwizacja nie jest możliwa w takiej konfiguracji jak na zdjęciu ponieważ dane z radaru do wskaźnika lecą po magistrali ARINC 453. Aby było to możliwe trzeba dostać się do protokołu transmisji danych i ewentualnie z tego poziomu próbować coś zapisywać
3. Co do wykonywania przekrojów – mam nadzieję, że dobrze rozumiem pytanie – jest możliwe. Radar skanuje w zakresie 100 stopni w azymucie i +/-15 w elewacji. Zatem można przeskanować dany kąt elewacji a następnie zwiększać go. Kąt elewacji można zwiększać z krokiem około 0.3 deg.
4. Skala kolorystyczna jest ustalona na stałe i nie można jej modyfikować. Co więcej – skala ta jest dużo niższa niż dla radarów naziemnych. Kolor magenta odpowiada odbiciowości około 40 dBz (dokładnej wartości w tym momencie nie pamiętam ale postaram się odnaleźć).
5. Elewacje można ustawiać w zakresie +/-15 deg. Dodatkowo radar posiada funkcję skanu pionowego – wybieramy interesujący nas obszar i po uruchomieniu opcji pionowego skanu radar nie skanuje w azymucie tylko w elewacji.
6. Maksymalny zasięg na wskaźniku to 240 NM (mil morskich) jednak ogranicza nas horyzont i propagacja fali ;). Wszystkie odległości są w milach morskich. Rozdzielczość – raczej nie jest rewelacyjna ponieważ szerokość wiązki radarowej wg producenta wynosi 10 deg.
7. Nie wiem czy radar posiada wgrany algorytm wykrywania zjawisk microburst. Raczej nie ponieważ nie jest to radar dopplerowski tylko zwykły radar który mierzy odbiciowość.
Jeszcze odnośnie CAPPI. Po szybkim zapoznaniu się z tematem i rzucie oka na obrazek z Wikipedii – nie sądzę aby ten radar nadawał się do tego typu zastosowań. Co do charakterystycznych ech – jak się wie czego szukać to myślę, że ten radar byłby troszkę pomocny.
Z technicznych jeszcze danych o radarze to moc w impulsie wynosi 4 kW, szerokość impulsu 4 us. Z tego można sobie w przybliżeniu wyliczyć rozdzielczość w odległości. Radar ma oczywiście układy STC na wejściu, które kompensują stratę sygnału na atmosferze, wypełnienie wiązki itd. Radary tego typu służą w małym lotnictwie do określania zjawisk niebezpiecznych i podniesienia świadomości sytuacyjnej. Radar posiada też funkcję tworzenia mapy terenu.
O detektorze burz na tą chwilkę mogę powiedzieć tylko tyle, że z grubsza na dystansie około 60 – 80 NM pokazywał dobrze wyładowania (porównaliśmy z blids.de). Detektor tego typu nie lubi w swojej bliskości elementów metalowych (np. hangarów, słupów wysokiego napięcia).

Wojtek_Pilorz
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia

Postby Wojtek_Pilorz » Monday, 27 Jul 2015, 14:38

Slawek P

Postby Slawek P » Monday, 27 Jul 2015, 19:46

Moja praca od początku miała za zadanie przetrzeć szlak - uruchomić zarówno tester jak i sam radar oraz stworzyć małą platformę do dalszych badań/demonstracji studentom i być wyposażeniem dydaktycznym uczelni. Nie oznacza to jednak, że nie chciałbym ubogacić pracy pewnymi aspektami z zakresu meteo :). Bardzo fajnie Wojtku, że nakierowałeś mnie tymi terminami bo teraz przynajmniej wiem gdzie zacząć poszukiwania. Byłbym wdzięczny za podesłanie kilku pozycji z literatury o echach radarowych o których pisałeś. Troszkę się podszkolę z tematu i łatwiej będzie prowadzić obserwacje w terenie.
Jeszcze takie pytanko: czy jest szansa na pozyskanie z jakiegoś źródła archiwalnych danych radarowych z nad polski? Chciałbym po zakończeniu obserwacji móc odnieść się do pomiarów prowadzonych przez naziemne radary. Te z radareu.cz nie zawsze jestem w stanie w miarę szybko "oscreenować" a z pogodynki są strasznie kiepskiej rozdzielczości.

Wracając jeszcze do kolorystyki wskaźnika, sprawa ma się tak:
zielony - 1 do 3.5 mm/h
żółty - 3.5 - 11.4 mm/h
czerwony 11.4 - 48 mm/h
magenta > 48 mm/h

Pozdrawiam

Wojtek_Pilorz
Członek stowarzyszenia
Członek stowarzyszenia

Postby Wojtek_Pilorz » Tuesday, 28 Jul 2015, 12:22

Slawek P

Postby Slawek P » Wednesday, 29 Jul 2015, 20:53

Dziękuję za pomoc. Jak przebrnę chociaż częściowo przez materiał to wtedy ocenię czy możliwości mojego radaru są wystarczające do poszukiwań :). Mam nadzieję, że burz jeszcze w tym roku troszkę będzie. Pozdrawiam i dziękuję jeszcze raz za pomoc.

Mariusz Świąder
Sympatyk
Sympatyk

Postby Mariusz Świąder » Wednesday, 20 Jan 2016, 15:33

Fajnie gdybyś zaktualizował zdjęcia, bo tinypic już je wywalił w próżnię ;)
·····●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●·····

Return to “Pomiary i sprzęt pomiarowy”