[Silne burze, gradobicia]-26-27.05.2018-Zachodnia Europa

Dział przeznaczony na omawianie niebezpiecznych zjawisk pogodowych występujących w Europie, takich jak sztormy, wichury, orkany, ulewy, gwałtowne zjawiska burzowe (prócz tornad) i inne.
Przemek Dudek
Sympatyk
Sympatyk
Posts: 181
Joined: Thursday, 8 Mar 2018, 09:30
GG: 0
Location: Trzylatków Mały k. Grójca, woj.mazowieckie, pow.grójecki
Contact:

[Silne burze, gradobicia]-26-27.05.2018-Zachodnia Europa

Postby Przemek Dudek » Thursday, 31 May 2018, 19:37

W dniach 26 i 27 maja br. zachodnią część naszego kontynentu, a konkretnie Francję, Niemcy i Wielką Brytanię nawiedziły gwałtowne burze, którym towarzyszyły przede wszystkim ulewy i gradobicia.
W sobotę (26.05.2018) obszar Republiki Francuskiej, a w szczególności regiony: Bordeaux, Cognac i Szampanii nawiedziły burze z gradem, które spowodowały szkody w plantacjach winorośli. Więcej informacji tutaj:.
Z kolei w niedzielę (27.05.2018) nad obszarem Niemiec, a konkretnie nad terenem kraju związkowego Nadrenia- Palatynat wystąpiły burze z ulewami oraz gradem, które spowodowały zalania. Najgorsza sytuacja panowała w powiecie Birkenfeld, gdzie zostało kompletnie zalanych kilka wsi. Nawałnice nawiedziły również powiat Westerwald. W miejscowości Hubingen piorun uderzył w dom jednorodzinny. Nieco więcej informacji na temat niedzielnych burz w zachodniej części Niemiec:.
W niedzielę (27.05.2018) silne burze nie ominęły również południowej części Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, przede wszystkim wystąpiły tutaj podtopienia i przerwy w dostawach prądu, ale również wystąpiły zakłócenia w transporcie lotniczym. Tak się też stało w Londynie, gdzie piorun uderzył w część systemu służącego do tankowania samolotów. Spowodowało to opóźnienie, przekierowanie, a nawet odwołanie niektórych lotów z lotniska Londyn-Stansted. Ciekawostką jest to, że w trakcie trwania tej feralnej burzy odnotowano przeszło 60 tys. wyładowań atmosferycznych, głównie były to wyładowania chmurowe.
Źródła informacji:
1.
2.

Return to “Wichury, nawałnice i inne groźne zjawiska atm. - Europa”